IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

BALKAN ČEKA EKSTREMNI AUGUST: Vrijeme koje se predviđa do kraja ovog mjeseca… (foto i video)

Predviđa se da će temperature porasti na više od 40 stepeni Celzijusa u unutrašnjosti Italije, Grčke, Tunisa i Turske…

ISTANBUL: Svijet, Putovanje, vijesti… nedelja, 1.08.2021… 19: 29… BALKAN ČEKA EKSTREMNI AUGUST: Vrijeme koje se predviđa do kraja ovog mjeseca … (foto i video)

Područjem Mediterana bjesne šumski požari, a Svjetska meteorološka organizacija objavila je podatke o ekstremnim vrućinama, ali i kartu s opasnosti od požara, prenosi Index.

Naime, predviđa se da će temperature porasti na više od 40 stepeni Celzijusa u unutrašnjosti Italije, Grčke, Tunisa i Turske.

Turski meteorološki ured je za iduću sedmicu u Ankari i nekoliko drugih gradova predvidio temperature za 12 stepeni Celzijusa više od prosjeka u augustu. Upozorenja na visoke temperature su izdana u Sjevernoj Makedoniji, Albaniji, Bugarskoj te dijelovima Rumunije i Srbije.

Talijanski vatrogasci i dalje se bore protiv požara na Siciliji, koji su već doprli do grada Catanije, središta istoimene pokrajine, zbog čega su stanovnici bili primorani napustiti svoje domove, a lokalna zračna luka privremeno je zatvorena.

Vatrogasci su na Twitteru objavili da su u posljednja 24 sata u raznim dijelovima Sicilije izveli 250 operacija gašenja, od čega 50 samo u Cataniji. Sicilijanski grad, poznat po baroknoj arhitekturi, smješten je na istočnoj obali otoka na padinama Etne.

Požari su zahvatili područje Catanije koje gleda prema moru, poharavši pritom lokalno ljetovalište La Capanninu. Na fotografijama s plaže objavljenim na društvenim mrežama vide se izgorjeli suncobrani i ležaljke.

Mnogi evakuisani

Uz temperature koje su dosegnule i 40 stepeni Celzijusa, vrući vjetar je pospješio širenje požara po cijelom otoku. Lokalni mediji izvještavaju o velikim požarima i u pokrajini Palermu.

Na talijanskom otoku Sardiniji je zbog vatrene stihije svoje domove moralo napustiti oko 1.000 ljudi.

Sardinijske lokalne vlasti proglasile su u nedjelju vanredno stanje zbog “neviđene katastrofe”.

Požari u Turskoj

Hiljade pripadnika spasilačkih službi već se peti dan u nedjelju bori s velikim šumskim požarima u Turskoj, koja evakuiše turiste iz turističkih mjesta koja su neposredno ugrožena.

U subotu navečer evakuirano je nekoliko mjesta u egejskoj regiji Bodrum, popularnoj destinaciji za odmor, kaže je gradonačelnik Ahmet Aras. Istakao je i da su ljudi dovedeni na sigurno.

Stotinu ruskih turista također je dovedeno na sigurno iz istočnog predgrađa Bodruma, saopćio je generalni konzulat Rusije. Premješteni su u nove hotele pa su sada van opasnosti.

Televizija NTV objavila je da je još jedno mjesto u provinciji Antalija također evakuisano u nedjelju.

Turska se od srijede bori s najgorim šumskim požarima u posljednjih nekoliko godina.

Ministar poljoprivrede i šumarstva Bekir Pakdemirli rekao je u nedjelju da je pet od prvotnih sto požara još uvijek aktivno. Jak vjetar stalno potpiruje plamen i ometa gašenje požara.

Prema službenim podacima, požari su do sada odnijeli najmanje šest života, a stotine ih je povrijeđeno.

Čitaj još:   ANDRIJA Nikolić: Poražavajuća količina neozbiljnosti zakonodavne i izvršne vlasti; MILOŠ Konatar: ANDRIJA Mandić odbija da zakaže premijerski sat... (foto, video)

Turski predsjednik Redćep Tajip Erdogan posjetio je u subotu pogođena područja. Istakao je da je broj kanadera koji su angažirani u gašenju povećan na 16, uz podršku Rusije, Irana i Ukrajine. Dodao je podatak da su jedan požar u obalnom gradu Marmarisu izazvala djeca.

Turske vlasti započele su istragu o uzrocima drugih požara i nisu isključile podmetanje.

U zemlji trenutno vlada toplotni val, a idućih dana očekuju se temperature iznad 40 stepni Celzijusa.

S požarima potaknutim neprekinutim vrućinama bore se i Grčka i Španija. U Grčkoj su vlasti na teren rasporedile stotine vatrogasaca.

Izgorjelo je dvadesetak kuća, a osam osoba je povrijeđeno u velikom šumskom požaru koji i u nedjelju plamti na sjeverozapadnom Peloponezu, u blizini grada Patrasa, saopćila je grčka civilna zaštita.

Osam lakše povrijeđenih, s respiratornim problemima i opekotinama, prevezeno je u bolnice u regiji, navode isti izvori.

Zbog velikog požara koji je u subotu izbio zajedno s visokim temperaturama evakuirano je pet sela, a prema privremenom izvještaju vatrogasaca izgorjelo je dvadesetak kuća.

U nedjelju u zoru oko 300 vatrogasaca sa 77 vozila, dva kanadera i pet helikoptera ponovno je bilo na prvoj liniji borbe s požarom. Prema riječima vatrogasaca, od subote ujutro izbilo je 58 šumskih požara, od kojih je većina brzo stavljena pod kontrolu.

U Grčkoj i gužve na cestama

Vatra je uzrokovala i velike saobraćajne gužve te satima blokirala vozače u njihovim vozilima. Glavna autocesta koja povezuje Korint s Patrasom bila je u subotu zatvorena za saobraćaj, kao i most Rio-Antirio, koji povezuje Peloponez i kontinentalnu Grčku.

Grčka se od petka suočava s novim toplotnim valom i temperaturom od 42 do 44 stepena Celzijusa, navode meteorološke službe. Suhe zbog velikih vrućina, grčke šume svakog ljeta su mete požara.

Prije nekoliko dana požar je poharao planinu Penteli, u blizini Atine. U požaru u julu 2018. u obalnom gradu Mati, u blizini Atine, poginule su 102 osobe, što je najveći broj poginulih u požaru u toj zemlji.

Ne zna se kada bi vrućine mogle pasti, a neki meteorolozi predviđaju da će opasne situacije koje izazivaju velike vrućine potrajati još barem dvije sedmice.

“Želim naglasiti da će august biti težak”

Premijer Kyriakos Mitsotakis rekao je da su se vatrogasci tokom posljednja 24 sata borili s oko 50 požara nastalih širom zemlje. Upozorio je da bi moglo doći i do novih, jer meteorolozi upozoravaju kako će se vrućine i dalje nastaviti.

“Želim naglasiti da će august biti težak. Meteorolozi nas upozoravaju da nas od kraja sljedeće sedmice vjerovatno čeka još jedan toplotni val. Zbog toga je važno da budemo pripravni sve dok službeno ne završi period gašenja požara”, zaključio je Mitsotakis.

Čitaj još:   SONJA BISERKO OTVORENO: "Sve ukazuje da je na djelu bio scenario upada srpske vojske na sjever i PODJELA KOSOVA"... (foto)

Ni Pirenejski poluotok nije bio pošteđen požara. Više od 1.700 hektara izgorjelo je u katalonskim regijama Conca de Barbera i Anoia. U Lietoru u regiji Castilla-La Mancha tokom vikenda je izgorjelo više od 2.500 hektara.

Mada u Portugalu posljednjih desetak dana nije bilo novih požara, radi se o državi koja je najviše pogođena šumskim požarima u Evropi. Organizacija za zaštitu okoliša Associacao Natureza Portugal (ANP) tvrdi da se od 2010. u Portugalu na godišnjem nivou bilježi više od 18.000 požara.

“Portugal je očito najviše pogođen požarima u Evropi. Prosječno godišnje izgori 136.000 hektara. To je 31 posto više nego u Španiji, unatoč tome što Portugal ima 80% manje šumske površine”, navodi ANP.

Hitne mjere s ciljem smanjenja emisije CO2

Podsjetimo, grupa većinom manjih zemalja svijeta preuzela je ove sedmice nove, ambicioznije obaveze kada je klima u pitanju, te je o tome izvijestila UN, istodobno povećavajući pritisak na velike svjetske zagađivače da slijede njihov primjer uoči održavanja velikog summita UN-a o klimi u novembru.

Uz smrtonosne toplortne valove, poplave i šumske požare, koji su postali česti u cijelom svijetu, sve su učestaliji pozivi da se poduzmu hitne mjere s ciljem smanjenja emisije CO2, zbog čega se planeta ubrzano zagrijava.

No posljednja analiza Ujedinjenih naroda upućuje na to da će spomenute klimatske promjene bez obzira na preuzete obaveze spomenute grupe zemalja rezultirati globalnim zagrijavanjem daleko iznad granice od 1.5 stepeni Celzijusa, što je gornja granica za najteže posljedice klimatskih promjena.

“Iskreno se nadam da će revidirana procjena zajedničkih napora otkriti pozitivniju sliku”, rekla je Espinosa.

izvor agencije

ZAGREB: Kontraverzni Marko Tompson opet podijelio Hrvatsku?

Kada je hrvatske fudbalere u Zagrebu dočekalo pola miliona navijača, Read more