Nenad Kulačin: Sjeverna Koreja u srcu Evrope
Dobrodošli u državu Srbiju, ali samo ako se divite našem predsedniku Aleksandru Vučiću, ako podržavate njegov rad i borbu da bi Srbiji bilo bolje. U slučaju da podržavate studente, bolje da ne dolazite, jer ćemo vas proterati!

Ove dve rečenice bi bez ikakvih problema mogle da stoje na svakom graničnom prelazu koji postoji u Srbiji, jer je upravo to ono što se ovih dana događa. Što je najgore, više nikoga, pa izgleda ni zvaničnu Evropu, ovako nešto ne bi začudilo. Sem Evropskog parlamenta, niko iz Brisela nije osudio proterivanje državljana upravo Evropske unije koje se u Srbiji dešava skoro svakodnevno.
Država Srbija je zabranila pojedinim novinarima iz regiona da uđu u Srbiju uoči i na dan najvećeg protesta koji je ikada organizovan na njenoj teritoriji. Poseban pik je, iz nekog razloga, usmeren ka Hrvatskoj.
Novinarka Iva Anzulović, zaustavljena je na granici i vraćena kući, jer se nešto ranije opasno zamerila vlastima u Beogradu. Ona je, naime, u Nišu građanima delila domaće štrukle koje je donela iz Zagreba kao vid podrške studentima u Srbiji. Da ih je odnela predsedniku Srbije, verovatno bi bolje prošla bez obzira na gadljivost Vučića na svu robu koja potiče iz Hrvatske. Sećamo se svi kako je pežorativno govorio o istarskoj malvaziji.
Sjeverna Koreja u srcu Evrope
Poslednja dva slučaja su, međutim, prevršila svaku meru i govore o otvorenoj nameri vlasti u Srbiji da od zemlje naprave Severnu Koreju u srcu Evrope. Ovo nisu teške reči, već sušta realnost. Srbija je u svega nekoliko dana proterala dvoje stranih državljana zbog otvorene podrške studentima.
Prvo je cenu platio italijanski pijanista Davide Martelo koji je svirao na jednom od pet mostova u Nišu tokom petočasovne studentske blokade. Davide je u Srbiju ušao kao turista, ali posle nastupa u Nišu vlast je procenila da boravak u Srbiji neće da koristi u turističke svrhe i dobio je rešenje da u roku od tri dana napusti zemlju.
Kao otežavajuća okolnost, verovatno mu je uzeto i to da je pre studentima u Nišu svirao demonstrantima u Turskoj. Svi znamo koliko se Vučić i Recep Tayyip Erdogan vole. Barem tako tvrdi srpski predsednik.
Davide se, međutim, nije predao tako lako. Krenuo je put studenata iz Srbije koji na biciklima špartaju ka Strazburu i zasvirao im “Bella ciao” u austrijskom gradu Melk. Ovaj italijanski umetnik, poznatiji kao “Pijanista mira”, najavio je da će dočekati 80 srpskih studenata na biciklima i na krajnjem odredištu.
Još drastičniji slučaj je onaj sa hrvatskom državljankom Arien Stojanović Ivković. Ona je, naime, završila Medicinski fakultet u Beogradu, zaposlila se, udala i zasnovala porodicu i posle 12 godina boravka u Srbiji dobila rok od sedam dana da napusti zemlju. Njoj je ukinuto rešenje o privremenom boravku i pored proterivanja dobila je godinu dana zabrane ulaska u Srbiju. Inače, imala je i radnu vizu, koja joj je, takođe, ukinuta.
U obrazloženju se šturo navodi da je “organ nadležan za zaštitu bezbednosti Republike Srbije dostavio procenu da boravak državljanke Hrvatske Ivković Stojanović Arien predstavlja neprihvatljivi bezbednosni rizik”. Arien tvrdi da u Beogradu vodi normalan život koji se uglavnom svodi na relaciju kuća-posao i da, ako joj obaveze to dozvole, ode na neki od studentskih protesta.
Upravo studentski protest, ali i činjenica da je kao lekarka osudila medijsku posetu predsednika Srbije povređenim građanima Severne Makedonije u požaru u Kočanima [koji su bili na lečenju u Beogradu], mogu da budu razlozi zbog kojih ona predstavlja “neprihvatljiv bezbednosni rizik”.
Jednostavno, ne postoji nijedan drugi razlog zašto bi država Srbija proterala ženu sa svim urednim papirima, majkom i suprugom srpskih državljanina koja radi u osiguravajućoj kući na proceni štete. Država Srbija će tako odvojiti dete i suprugu od srpskog državljanina koji će morati da ide u Hrvatsku da bi video svoje maloletno dete.

Protjerivanje hrvatskih državljana
Ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević izjavio je da je u protekla tri meseca proterano čak 15 hrvatskih državljana, od koji je jedan i predstavnik hrvatske Privredne komore. On je dodao da je veoma zabrinut, naročito zbog učestalosti. Prema njegovim podacima, u samo tri dana ove nedelje je troje hrvatskih državljana proterano iz Srbije.
Dan kasnije reagovao je i hrvatski premijer Andrej Plenković. Za njega je proterivanje državljana Srbije iz Hrvatske “neprihvatljiva praksa” i od vlasti u Srbiji je zatražio objašnjenje. Ministar spoljnih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman bio je malo konkretniji i očekuje reakciju Brisela na proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije.
Ocenio je da postupanje zvaničnog Beograda nije u duhu dobrosusedskih odnosa i dodao da zemlja kandidat za EU mora da poštuje vrednosti EU, a jedna od najvećih je sloboda kretanja. Hrvatski šef diplomatije je zaključio da je odluka o proterivanju građana Hrvatske iz Srbije neprihvatljiva.
Zašto ovo Srbija radi? Vučić je svestan da ne sme da primeni silu na studente, ali onaj mali radikal koji čuči u njemu još od početka devedesetih, ne da mu mira i prosto ga tera na neko delovanje. Zbog toga su na udaru upravo strani građani na kojima on glumi strogoću.
Sve ovo, međutim, nije naivno i Srbiju uvodi u otvorenu diktaturu. Ako je zbog krajnje benignih postupaka stranih državljana Vučić spreman da ih protera iz Srbije, pitanje je šta će uraditi građanima Srbije koji se otvoreno i hrabro suprotstavljaju njegovoj vlasti?
Ovih dana smo svedoci da je počeo da hapsi novinare, pisce i da šalje policiju na fakultete. Građani Srbije sve glasnije negoduju na ponašanje kompletne Evrope na ovakvo činjenje Vučića i jednostavno im nije jasno zašto se ćuti.
Vučić koristi to ćutanje da bi video dokle može da ide. Kada su u pitanju građani Srbije, za sada svoje protivnike, bez zvaničnog obrazloženja, policija zadržava više sati prilikom ulaska u zemlju. Evropska unija bi trebalo da shvati da je pitanje dana kada će Vučić krenuti u otvorenu diktaturu koja će biti možda i najbrutalnija u novijoj istoriji Evrope. Niko i ništa ga, za sada, ne sprečava, sem studenata na srpskim ulicama.
Autor: Nenad Kulačin

izvor: Al Jazeera