U BiH DJELUJE 16 RAZLIČITIH POLICIJSKIH AGENCIJA, ALI ŠTA ONE RADE: Banjalučki trojac i dalje na slobodi, a SIPA u Helezovom kabinetu
Oni koji bi da crtaju granice, preko njih slobodno svako malo prelaze, jer policijske agencije u slučaju banjalučkog trojca već 25 dana ne rade ništa.

Prošlo je 25 dana od raspisivanja centralne potjernice za Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem. Od tada do danas – nisu uhapšeni. U međuvremenu, policijske agencije vježbaju i provode različite akcije hapšenja i saslušanja. Primjer jučerašnji. Ministar odbrane Zukan Helez u svom kabinetu, po nalogu Tužilaštva Bosne i Hercegovine, dao je izjavu inspektorima SIPA-e po prijavi Mirnesa Ajanovića. Ako može ministar odbrane jedne zemlje, zašto ne i banjalučki trojac?
SIPA u kabinetu državnog ministra odbrane. Ali ne i u kabinetima Dodika, Stevandića i Viškovića. Ministar kaže – poštuje rad institucija Bosne i Hercegovine, Tužilaštva Bosne i Hercegovine i SIPA-e, prenosi Federalna televizija.
“Država Bosna i Hercegovina je nešto što mora okupiti jedinstvo bosanskohercegovačkih snaga u zajedničko djelovanje. Zbog svog rada, zbog jačanja Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, zbog toga što se ne bojim reći istinu, odgovoriti onima koji bi da dijele Bosnu i Hercegovinu često sam meta onim snagama koje bi da crtaju granice preko moje domovine Bosne i Hercegovine”, poručio je ministar Helez.

Oni koji bi da crtaju granice, preko njih slobodno svako malo prelaze, jer policijske agencije u slučaju banjalučkog trojca već 25 dana ne rade ništa.
“Nadam se da će Državna agencija za istrage i zaštitu u saradnji s drugim agencijama u konačnici poduzeti mjere da se te osobe liše slobode. Jer ako se to sve bude razvlačilo u nedogled, građani gube povjerenje u institucije sistema i to nije dobro. U tom smislu imao sam razgovor s nekim od rukovoditelja i ponudio sam im pomoć u smislu savjeta, ako im šta zatreba da pomognem”, kaže Zlatko Miletić, delegat u Domu naroda Bosne i Hercegovine.
Pružanje zaštite svim građanima u Bosni i Hercegovini i unapređenje njihovog osjećaja sigurnosti i povjerenja u sigurnosni sistem u osnovi je misija SIPA-e. U slučaju Dodik – kako sada stvari stoje – to nije. Inače, procedura je takva da bi sudska policija trebala izvršiti njihovo hapšenje uz asistenciju SIPA-e. Koja je akciju ocijenila kao visokorizičnu.

“Zakoni prepoznaju faze, šta u kojoj situaciji treba da se dešava. Naravno da je moguće da neko bude povrijeđen. Policijski službenici iz tog razloga imaju beneficirani radni staž i odlaze ranije u penziju zato što je to težak i opasan posao”, kazao je Kemal Ademović, predsjednik Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost Bosne i Hercegovine.
Prema nezvaničnim informacijama, bio je jedan pokušaj privođenja jednog od osumnjičenih pravdi, međutim, nije uspio. U međuvremenu – izgleda da lider SNSD-a ne gubi vrijeme.
“Danas čujem da ima nekih pokušaja da se Dodik i SNSD vrate u pregovore. Po meni je neprihvatljivo da na bilo koji način s rušiteljima ustavnog poretka razgovaramo o bilo kojoj temi”, istakao je Miletić.
Za kraj treba podsjetiti da u Bosni i Hercegovini djeluje 16 policijskih agencija i nijedna još nije privela čelnike RS-a. Inače, SIPA hapsi po RS-u. I danas je. I sutra će, zasigurno, ali koga. A kada će kreatori državnog udara doći na red i do kada će slobodno šetati niko ne zna.

izvor: SB