Povjerenik potvrdio: ZABRANA HIDŽABA u vrtiću u Prijepolju predstavlja DISKRIMINACIJU MUSLIMANA (video)
PRIJEPOLJE – Predškolska ustanova „Miša Cvijović“ iz Prijepolja našla se u središtu pažnje javnosti nakon što je Povjerenik za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije donio mišljenje kojim se utvrđuje da pravilnik ove ustanove sadrži diskriminatorne odredbe. Konkretno, zabrana nošenja vidljivih vjerskih obilježja – uključujući i hidžab – ocijenjena je kao direktno kršenje prava na slobodu vjeroispovijesti i jednakost pred zakonom, garantovanih Ustavom Republike Srbije i međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima.

Postupak je pokrenut na osnovu pritužbe koju je, u ime građanke Mirsade Mašović-Memović, podnijela Fondacija MUFTY. Mašović-Memović je navela da joj je onemogućeno da konkuriše za radno mjesto vaspitačice isključivo zbog toga što nosi hidžab. Nakon toga, i Selma Fejzić je javno iznijela slične navode o diskriminaciji unutar iste ustanove, što je dodatno pojačalo interes javnosti.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Usame Zukorlić, javno je podržao žene koje su se odlučile boriti za svoja prava.
- „Nijedna žena u Sandžaku, niti bilo gdje u Srbiji, ne smije biti primorana da se odrekne svojih vjerskih uvjerenja zarad zaposlenja u državnim institucijama“, poručio je ministar.
U svom mišljenju, Povjerenik je naglasio da se princip sekularnosti države ne smije tumačiti kao zabrana ispoljavanja vjere u javnom prostoru, već kao garancija da svi građani imaju pravo slobodno izražavati svoja vjerska uvjerenja, uključujući i na radnom mjestu – sve dok time ne ugrožavaju prava drugih.
Pozivajući se na praksu Evropskog suda za ljudska prava, Povjerenik je zaključio da zabrana nošenja hidžaba predstavlja neposrednu diskriminaciju na osnovu vjerske pripadnosti. Kao jednu od preporuka, predloženo je da se predmet proslijedi Ustavnom sudu Republike Srbije radi ocjene ustavnosti pravilnika predškolske ustanove „Miša Cvijović“.
Ovaj slučaj ne samo da ukazuje na potencijalnu institucionalnu diskriminaciju, već otvara i šire društveno pitanje odnosa prema vjerskim slobodama i multikulturalnosti u javnim ustanovama širom Srbije.
izvor: http://agencija SANA, sandzakdanas.rs