IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

Prijedlog za IFTAR 26 dana Ramazana: HURMAŠICE tradicionalni bosanski zaliveni desert (video)

Ovih dana sve miriše na Ramazan, a iftari, somuni i tradicionalna sofra najčešći su gosti u mnogim domovima. Posebnu čar Ramazana predstavlja pripremanje iftara i sehura za naše ukućane. U pripremanje ovih obroka ulažemo mnogo ljubavi i pažnje, naročito u pripremi iftara.

Hurmašice su tradicionalni bosanski zaliveni desert koji porijeklo vodi iz Turske, a pored baklave i ružica je čest odabir za bajramsku sofru. A za razliku od baklave, priprema hurmašica traje kraće, a zahtijeva i manje sastojaka.

Potrebno:

2 jaja2 šoljice ulja (šoljica od 1 dcl)

2 šoljice šećera

1/2 praška za pecivo

1 kesica vanili šećera

manje od 7 šoljica brašna

Za agdu 

80 dkg šecera

5 šoljica vode

1 limun

Priprema:

Jaja, šećer, ulje, prašak za pecivo i vanilin šećer umutiti viljuškom, postepeno dodavati brašno i umjesiti tijesto. Od tijesta oblikovati kuglice malo ih spljoštiti i utisnuti kako bi poprimile “oblik” (za najbolje “otiske” koristite rende!).

Čitaj još:   Eksplodirao parkirani AUDI, djevojku našli PORED VOZILA!!!

Slagati hurmašice malo odmaknute jednu od druge, jer će narasti prilikom pečenja, u nepodmazanu tepsiju i peći u zagrijanoj rerni na 180 stepeni C oko 20 min.

Skuhati šećer i vodu, u koju dodate sok limuna. Kuhati oko desetak min i ohladiti agdu. Pečene hurmašice preliti, te poklopiti većom tepsijom da bolje upiju agdu.

AFIYET OLSUN

izvor: agencije

NAJAMNIK- Priča prema istinitom dogadjaju… (foto)

U Prlinama na domak Akova živjela je porodica Raifa Pilava. Read more

SARAJEVO, CRVENI TEPIH: Danas počinje 24. Sarajevo film festival…

Čast da otvori 24. izdanje SFF-a pripala je slavnom poljskom Read more

ZAGREB: Kontraverzni Marko Tompson opet podijelio Hrvatsku?

Kada je hrvatske fudbalere u Zagrebu dočekalo pola miliona navijača, Read more