ANDRIJA Mandić ozvaničio ustavni puč, izveden bez slike i tona… (foto, video)
Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sinoć je u nastavku plenuma, pozivajući se na zaključke Ustavnog odbora usvojene u atmosferi haosa i uz oštro negodovanje opozicije, konstatovao prestanak funkcije sutkinji Ustavnog suda Dragani Đuranović.
PODGORICA: Crna Gora, Zanimljivosti, Vijesme, srijeda, 18. XII. 2024… 08: 55… ANDRIJA Mandić ozvaničio ustavni puč izveden bez slike i tona… (foto, video)
Prethodno, članovi Ustavnog odbora iz redova parlamentarne većine mimo kamera i direktnog prenosa, dok nad njima kulja plavi dim iz navijačkog rekvizita, izglasali su zaključke kojima konstatuju da je zbog ispunjavanja uslova za odlazak u penziju prema Zakonu o PIO prestao mandat sudijama Ustavnog suda Crne Gore – Dragani Đuranović, Desanki Lopičić i Budimiru Šćepanoviću…
Tako je makar bilo najavljeno tokom trajanja sjednice i u dva navrata prezentovano od predsjednice Odbora Jelene Božović ostalim članovima Odbora. Iza kamera, i sudeći prema onome što je oko 20 sati sinoć objavljeno na sajtu Skupštine, zaključci su u hodu korigovani i usvojena je „blaža“ formulacija koju je poslanik iz redova PES-a Boris Pejović prezentovao kao „kompromisnu“ varijantu, navodeći da neće biti blokiran Ustavni sud, jer „će ostati pet članova“.
Prema toj verziji, Ustavni odbor, polazeći od obavještenja predsjednice Ustavnog suda Crne Gore Su.br.962/24-1 od 11. decembra 2024. godine, a primjenom člana 17 stav 2 Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju („Sl. list Crne Gore“ br 125/23 od 31. 12. 2023. godine), zaključio je da je sudija Dragana Đuranović ispunila uslove za starosnu penziju.
Takođe Ustavni odbor je odlučio da se raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda Crne Gore. Javni poziv će biti objavljen u dnevnom listu Dan dana 23. decembra 2024. godine.
Ustavni odbor je zaključio da se predsjedniku Crne Gore dostavi obavještenje predsjednice Ustavnog suda Crne Gore Su.br 962/24-1 od 11. decembra 2024. godine radi informisanja – navodi se u zvaničnom dokumentu. Potpisali su ga Jelena Božović (NSD), Vasilije Čarapić, Jelena Nedović, Boris Pejović, Vladimir Bakrač iz PES-a, Slađana Kaluđerović (SNP) i Nikola Rovčanin (Demokrate).
Odbor preuzeo ulogu Ustavnog suda
Lista zaključaka usvojena je uprkos ranijim upozorenjima stručne i pravne javnosti, a juče i članova Odbora iz redova DPS, SD, URA, Demokratske unije Albanaca, ali i Bošnjačke stranke, da se preuzimanjem nadležnosti Ustavnog suda, kao jedino nadležnog da obavijesti parlament o tome ko od sudija ispunjava uslove za penziju, država uvodi u institucionalni haos.
Odbor je usvojio zaključke uprkos činjenici da je Ustavni odbor u roku od godinu različito postupao u odnosu na penzionisanje eks predsjednika Ustavnog suda Milorada Gogića, koji je ispraćen po odredbama Zakona o radu (sa 66 godina), dok su „nepodobne“ sudije ispraćene ranije, makar po cijenu blokade te institucije.
Mandić, kome je isti sudija Gogić septembru postao stručni saradnik za ustavna pitanja, sinoć je, bez obzira na ove okolnosti, ozvaničio većinske zaključke Ustavnog odbora o penzionisanju sudije, iako tome nije prethodilo ispunjavanje ustavnih pretpostavki: da Ustavni sud obavijesti nadležni odbor kome od sudija prestaje funkcija i da takva informacija stigne šest mjeseci prije ispunjavanja uslova za odlazak u penziju…
“Obavještavam Vas da je Ustavni odbor predložio da saglasno članu 154, stav 1 Ustava Crne Gore Skupština konstatuje prestanak funkcije sutkinji Đuranović jer je ispunila uslove za starosnu penziju.
Saglasno navedenom Skupština konstatuje prestanak funkcije”, kazao je Mandić i prekinuo sjednicu, dok su poslanici DPS otvoreno negodovali lupajući rukama po pultu i uzvikujući: „Izdaja, izdaja“.
Drugo dvoje sudija za koje je parlamentarna većina takođe navodi da ispunjavaju uslove za penziju po istom osnovu kao i Đuranović, nije predlagao parlament već Predsjednik države, tako da Mandić nije „nadležan za njih“, a biće zanimljivo vidjeti kako će se prema dopisu Ustavnog odbora odnijeti Jakov Milatović.
Budući da je prenos u finišu sjednice Ustavnog odbora prekinut, ishod odlučivanja vladajuće većine naslućuje se iz snimaka objavljenih na društvenim mrežama i mreži Iks, koje su postavili pojedini opozicioni poslanici iz sale.
Plavi dim na sjednici odbora (FOTO: Printscreen/Skupština)
Na snimcima se čuje kako u atmosferi galame i nezadovoljstva, dok se plavi dim iz navijačkog rekvizita nadvija nad crvenim salonom Skupštine Crne Gore – za čije je aktiviranje kasnije odgovornost preuzeo poslanik DPS Oskar Huter– predsjednica
Ustavnog odbora Jelena Božović iz redova Nove srpske demokratije ubrzano čita pripremljene zaključke Odbora i konstatuje kako se ko od predstavnika PES-a, Demokrata, NSD-a, DNP-a i SNP-a izjasnio… Poslanici DPS- a u znak revolta pjevaju himnu, dok član Odbora iz redova te partije Andrija Nikolić ispred Božović drži crnogorski Ustav, aludirajući na to kako izgleda njegovo otvoreno kršenje.
Što je Božović prezentovala na sjednici
Siže zaključaka Odbora, koje je Božović pročitala u dva navrata tokom sjednice, svodi se na to da su članovi skupštinskog tijela, polazeći od dopisa predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko, saglasni u tome da su sutkinje Dragana Đuranović i Desanka Lopičić, kao i sudija Budimir Šćepanović stekli uslov za prestanak funkcije po osnovu Zakona o PIO.
Time se, drugim stavom zaključka, otvara prostor da se raspiše oglas za izbor dvoje sudija Ustavnog suda (US) koje bira Skupština. Trećim zaključkom predviđeno je da Ustavni odbor razgovara sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem kako bi on raspisao oglas za izbor još dvoje sudija za čije predlaganje je, prema Ustavu, on nadležan.
Ključno obrazloženje vladajuće većine bilo je da je ovakav ishod isprovociralo upravo troje sudija Ustavnog suda jer su iz ličnih razloga izbjegavali ono što im je, kako je ocijenjeno, bila zakonska obaveza – da konstatuju da im je u skladu sa Ustavom prestala funkcija. Takođe, navedeno je da je do sada 130 sudija iz redovnih grana sudstva penzionisano po osnovu Zakona o PIO, a da Ustavni sud tim povodom nije reagovao ili ukazao na nezakonitost takvog poteza.
Sa druge strane, predstavnici opozicije su podsjetili da u šest decenija dugoj istoriji ustavnog suda nijedan sudija nije otišao u penziju shodno odredbama Zakona o PIO, već po sili Zakona (o radu) koji definiše starosnu granicu za prestanak radnog odnosa.
Ta je odredba primjenjivana u slučaju sudije Gogića, o čijem je sticanju uslova da u maju ove godine po Zakonu o radu bude penzionisan Ustavni sud obavijestio nadležni odbor šest mjeseci ranije – odnosno u decembru prošle godine.
Ustavni odbor je u skladu sa procedurom raspisao oglas, prijavili su se kandidati, ali nijedan ljetos nije izabran za popunu Gogićevog mjesta, zbog čega je Andrija Mandić razvlačio konstatovanje mandata do 30. avgusta, a 15 dana kasnije angažovao Gogića za saradnika…
Nakon propalog prethodnog oglasa, Ustavni odbor je bio dužan da raspiše novi, ali to nije učinjeno, čime je sud ostao na šest članova i već bio u poziciji da ne može da donese neke odluke preglasavanjem.
Na ovaj momenat juče je ukazao i poslanik Ure i član Ustavnog odbora Filip Adžić, koji je upozorio većinu da daju sebi za pravo da bez prethodnog zvaničnog obavještenja Ustavnog suda konstatuju nešto što nije moguće.
“Zbog čega žurba, zašto prelamanje preko koljena. Nemojte da obezglavimo Ustavni sud. Da vam nije bio cilj da ga obezglavite, izabrali biste kandidata na prošlom oglasu, za kojeg ste se složili da je odličan. Ali što je bio problem– to što je iznio mišljenje da institucije u Crnoj Gori ne možete rušiti bez dvotrećinske većine na referendumu od svih upisanih.
To vam smeta i Vi hoćete sudije koje nemaju to mišljenje. Zato vam je žurba da uklonite ljude koji poštuju Ustav i koji poštuju državu Crnu Goru. Zato trčite da ovo uradite”, poručio je Adžić.
Prethodno, osnov da Odbor preuzme odlučivanje i presuđuje o tome ko od sudija ide u penziju problematizovao je i poslanik DUA Mehmed Zenka, navodeći da ga čudi da se poslanici postavljaju „kao veći pravnici od sudija Ustavnog suda“, čime se ulazi u veliki rizik.
“Sjutra će i vojska da odluči da napravi puč i druge institucije, kad mi koji ih biramo sada gazimo po Ustavnom sudu. Pozivam vas, spustite loptu na zemlju. Ako ovo donesemo suprotno odlukama USUD-a, mi zakona nemamo “,poručio je Zenka.
Uvertira u haos
Epilog sjednice Ustavnog odbora na kojem je parlamentarna većina bila riješena da bez ispunjenih ustavnih preduslova preuzme odlučivanje o prestanku sudske funkcije, uslijedio je nakon što su poslanici Demokratske partije socijalista najavili da će ustavni puč u najavi spriječiti civilizovanim sredstvima.
Poslanik DPS-a Nermin Abdić u finišu sjednice kazao je da će u situaciji kada se prelazi crvena linija i kada nevaspitanje nadilazi vaspitanje i argumente imati drugačiji dogovor na riješenost većine da progura smjenu sudija.
“Zbog jasne namjere parlamentarne većine da blokira Ustavni sud i da bude iznad Ustava ove države i zbog toga što smo na braniku države, želim da poručim svima da ovaj nastavak sjednice nećete završiti, jer nećemo dozvoliti ovakvo pravno iživljavanje nad Ustavom.
To nećemo činiti sredstvima kakve smo imali prilike da gledamo kada je sadašnja vlast bila opozicija, već na normalan civilizovan način, nećemo dozvoliti nastavak ove sjednice Upravnog odbora”, kazao je Abdić.
Potom su on i ostali poslanici DPS koji su kao zainteresovani prisustvovali sjednici ustali kako bi onemogućili da se nastavi tonski prenos.
U jednom kraju sale pojavio se plavi dim, a kasnije je poslanik Oskar Huter preuzeo odgovornost za unošenje dimnog rekvizita, plave boje, koji je valjda trebalo da aludira na koalicione boje bivšeg DF-a i Mandićev novoskovani logo Skupštine u plavim tonovima sa zdanjem nekadašnje Zetske banovine, segmenta Kraljevine SHS u koji je nakon brisanja države transformisana Crna Gora.
Ovakav tok odlučivanja Ustavnog odbora kakav nije zapamćen u istoriji crnogorskog višestranačja, uz listu zaključaka koji su naknadno objavljeni na sajtu, za koje se nije vidjelo, niti čulo ko ih je podržao, aminovao je predsjednik parlamenta Andrija Mandić.
Time se otvorio prostor da Crna Gora nekoliko dana nakon zatvaranja tri pregovaračka poglavlja u pristupnim pregovorima Evropskoj uniji opet radi u uslovima okrnjenog Ustavnog suda A pitanje je kada će novi u ovakvoj atmosferi biti izabrani.
Opozicija tvrdi da je na djelu državni udar, najavili blokadu
Opozicija neće učestvovati u radu Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu i neće omogućiti održavanje redovnih plenarnih sjednica Skupštine.
To je juče, u ime cjelokupne opozicije, najavio lider DPS-a Danijel Živković, a nakon haosa koji je obilježio zasijedanje skupštinskog plenuma i Ustavnog odbora.
Sa pres vanredne konferencije DPS-a u Skupštini 17. XII 2024. (FOTO: Dobrilo Malidžan)
“Desio se ustavni puč, a njegov cilj je stavljanje Ustavnog suda pod potpunu kontrolu parlamentarne većine, koja želi uništenje Crne Gore. Do Nove godine očekuju se izmjena Ustava i donošenje zakona o crnogorskom državljanstvu”, rekao je Živković na konferenciji u Skupštini.
Istakao je i kako u parlamentarnom i političkom životu Crne Gore više ništa neće biti isto.
“Odgovornost za sve preuzimaju premijer Milojko Spajić i šef parlamenta Andrija Mandić. Oni su najodgovorniji za izvođenje ovog ustavnog puča”, rekao je Živković, koji je specijalnog državnog tužioca Vladimira Novovića i vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića pozvao da se pod hitno izjasne o dešavanjima na jučerašnjem skupštinskom odboru i o, kako je rekao, stavovima pučista.
“Oni su silom na sramotu htjeli da izmijene Ustav. Mi ćemo lako odgovoriti na pokušaj izvođenja državnog udara na institucije sistema”, rekao je Živković.
Da je riječ o državnom udaru na crnogorske institucije i uvodu u diktaturu Spajića i Mandića smatra i lider građanskog pokreta Ura Dritan Abazović.
“Od kada postoji Ustavni sud, ovo se nikad nije desilo. Ovo je uvertira u druge radnje koje trebaju da bace Crnu Goru na koljena. Ovo je uvod u diktaturu Spajića i Mandića i ne može proći bez adekvatnog odgovora”, poručuje Abazović.
Ističe i kako ovo „nije borba ni za DPS, ni za Uru, ni za Pokret Evropa sad, ni za DF, ni za bilo koga pojedinačno“.
– Ovo je borba demokratije i ljudi koji žele da preuzmu demokratski sistem samo da vladaju na silu i na sramotu. Ne žele izbore u Budvi i Podgorici, uvešće prinudnu upravu, izabraće sami povjerenike i omogućiće da vlada ko želi i kako želi bez legitimiteta – upozorio je Abazović.
On je predsjednika države Jakova Milatovića pozvao da se i on uključi.
“Učinimo da se naše institucije ne degradiraju i da nam država konačno prodiše. Odbor za izbornu reformu je od večeras mrtav i ne postoji. Suprotstavićemo im se na sve moguće načine”, poručio je on.
Poslanik SD-a Biris Mugoša ocijenio je da je parlamentarna većina, između demokratije i anarhije, izabrala anarhiju.
“Pozivam partije iz vladajuće većine, koje ne žele da budu saučesnici, da napuste koalicionu vlast i da zajedno sa nama brane državu”, rekao je Mugoša.
Lider Hrvatske građanske inicijative Adrija Vuksanović navodi da su u toj stranci svjesni kroz kakvu krizu prolazi Crna Gora i da neće dopustiti gaženje Ustava.
“HGI i Hrvati su dio Crne Gore. Bićemo u ovom delikatnom momentu uz Crnu Goru”, zaključio je Vuksanović.
Radulović: Ustavni odbor uzurpirao nadležnosti Ustavnog suda
Neustavnim postupanjem Odbora i uzurpacijom nadležnosti Ustavnog suda, nažalost je puno značenje dobila teza da je pravo „na vladanje“ u potpunosti potisnulo načelo vladavine prava – ukazao je predsjednik Udruženja pravnika Crne Gore prof. dr Branislav Radulović.
Prema njegovim riječima, zbog reda poteza, sada je ponovo Ustavni sud u situaciji da rješava problem.
“Ustavni sud bi u cilju zaštite svoje ustavne funkcije morao hitno održati sjednicu i decidno se odrediti da li je skupštinski Odbor, kao tijelo Skupštine, uzurpirao nadležnosti Ustavnog suda iz čl. 154 stav 3 Ustava Crne Gore i člana 7 stav 2 Zakona o Ustavnom sudu”, ocijenio je Radulović.
Prema njegovim riječima, Ustavni odbor je izašao iz svojih ingerencija i u još jednom segmentu.
“Dodatno, zaključak da će „Odbor razgovarati sa Predsjednikom“ o statusu dvoje drugih sudija ne samo da obesmišljava Ustav i Zakon o Ustavnom sudu, već kao neustavan narušava načelo podjele vlasti i ingerencije Predsjednika države.
Dodatno zabrinjava činjenica da pored uzurpacije nadležnosti Odbor u istoj situaciji donosi dijametralno suprotstavljane odluke i pored principa koji važi još od rimskog prava da se u istoj pravnoj situaciji istovjetno postupa. Ovakvo postupanje narušava pravnu sigurnost i jednakost pred zakonom”, kazao je Radulović.
Smailović pozvao političare da se uzdrže od jednostranih poteza
Bošnjačka stranka (BS) pozvala je sve političke aktere u Crnoj Gori da poštuju Ustav i zakone i da se uzdrže od jednostranih poteza i rješenja koja nijesu u skladu sa evropskim težnjama države.
Šef kluba poslanika BS-a Amer Smailović kazao je da su Crnoj Gori, koja ubrzanim koracima ide ka članstvu u EU, najmanje potrebni jednostrani potezi i izazivanje tenzija koje mogu dovesti do duboke političke i institucionalne krize.
“Crna Gora se nalazi pred vratima EU, pa je od ključne važnosti da svi politički akteri pokažu visok stepen odgovornosti prema građanima, ostavljajući po strani partikularne i partijske interese”, rekao je Smailović.
Naglasio je da je uspostavljanje dijaloga od esencijalne važnosti, a naročito prilikom izbora sudija Ustavnog suda kao najviše pravne instance.
BONUS VIDEO: Mandić- Milo Đukanović je danas pokušao da izvede državni udar!
Izvor: PObjeda