RASTANAK SE PRIMAKAO: Marović napustila, Mikić i Radovanić u ”ilegali”, Milošević otpisan, a Jelušić i Konatar pred odlukom za Građanski pokret URA… (foto)
Građanski pokret URA koji je 30. avgusta 2020. bio suštinski najveći pobjednik tadašnjih parlamentarnih izbora, posljednjih sedmica doživljava veliku krizu koja će ostaviti vjerovatno trajne posljedice na funkcionisanje te stranke. Kontroverzni lider URA Dritan Abazović je već smijenjen u parlamentu i njegov odlazak sa funkcije premijera je samo pitanje vremena.
Putnici namjernici
Potpredsjednica URA Jovana Marović nedavno je podnijela ostavku jer je protiv toga da podrži ideju Abazovića da Crna Gora bude dio Otvorenog Balkana. Iako su pojedini mediji pokušali da zataškaju sukob svima je poznato da odnosi na relaciji Marović– Abazović nijesu dobri već mjesecima.
Odnosi su toliko loši da i ne komuniciraju, a nije isključeno da je Abazović u naletima svojih frustracija optužio da je i ona “komitkinja” ili da dobije neku drugu kvalifikaciju kojima je sklon odlazeći premijer.
Kod Marović se ne zaustavlja osipanje URA, jer su izvršni direktor Zoran Mikić i generalni sekretar Mileta Radovanić bukvalno nestali sa medijske scene, iako je nikad više povoda za njihovo uključivanje.
Mikić je nestao nakon što se na mrežama, a zatim i kroz riječi lidera PZP Nebojše Medojevića pročulo da je on lično učestvovao u aranžmanima oko šverca cigareta. Na to treba dodati da se pojavljuju sve češće priče o navodnim kontaktima Mikića sa osobom vrlo bliskom ideologiji koju URA naziva komitskom.
Radovanić, koji je koristio ranije svaku priliku da se oglasi, nakon izbora sredinom oktobra je potpuno utihnuo. Spekuliše se da su Mikić i Radovanić nerazdvojni tako da i on mnogo zna o “tranzitu cigareta” od Uprave prihoda i carina do ko zna gdje.
A o cigaretama je najviše znao član Predsjedništva i smijenjeni direktor Uprave carina i prihoda Rade Milošević. Milošević, zanimljivo, čak održava kontakte s medijima pa je tako nedavno za “Vijesti” tvrdio da su “njegovi” službenici otkrili drogu u đubrivu koja je pronađena.
Ipak, u pokretu URA su Miloševića već otpisali, jer dio funkcionera smatra da mu tu nije mjesto odavno, a da je afera sa cigaretama samo stavila tačku na njegovu političku karijeru što su pojedini jedva dočekali.
Oni koji su uvijek bili “nezvanično opozicija” Radu Miloševiću su poslanica Božena Jelušić i poslanik Miloš Konatar. Njihov sistem vrijednosti je “drugačiji” od onog koji promoviše Milošević, a izgleda da se sada počinju sudarati i sa principima koje zastupa Abazović. Postoje različite informacije o stavovima Jelušić i Konatara. Navodno oni su ogorčeni zbog odlaska Marović koja je u izjavi jasno navela da su “evropske integracije u postojećem momentu nemoguće”.
Takođe, Jelušić i Konatar su navodno spremni da odustanu od podrške izmjenama zakona o predsjedniku jer misle da su one ”nakaradne”, a što se čeka da potvrdi i zvanično Venecijanska komisija. U toj situaciji, ako URA odustane od podrške izmjenama zakona, njihov koalicioni partner proruski DF ide na skraćivanje mandata što znači kraj karijere Abazovića kao premijera.
Abazović već neko vrijeme spočitava vrlo loš rezultat URA u Budvi gdje su u gradu Božene Jelušić dobili svega oko 600 glasova, a projektovali su duplo više. Već se po kuloarima priča kako je Jelušić odgovorna za taj rezultat, dok ona tvrdi da je krivica na Abazovićevom bliskom prijatelju u tom gradu Blažu Rađenoviću. Suma sumarum, Jelušić i Konatar su upravo glasnim ćutanjem oko svih dešavanja jasno pokazali šta misle o Abazoviću.
Odani
Poslanica URA je i Suada Zoronjić koja ostaje odana Abazoviću i nju mnogo ne dotiču sva dešavanja, već na taj način pokušava da cementira svoju poziciju u stranci pa može iskoristiti da bude potpredsjednica umjesto Marović.
Zoronjićka koja svojim stavovima dobija javne komplimente Andrije Mandića, sigurno će ostati uz Abazovića, kao što će ga podržati i ministri Filip Adžić i Goran Đurović. Ipak, ko bi i očekivao da Adžić i Đurović mogli razumjeti kompleksne političke odnose, jer je to za njih nedostižno još neko vrijeme. Kompleksne odnose kako-tako, razumije ministarka Ana Novaković Đurović, ali čini se da ona mnogo dalje vidi pa vjerovatno “bilduje” svoj CV za period nakon parlamentarnih izbora.
Novaković Đurović se drži po strani i vrlo nekolegijalno ćuti o ostavci Jovane Marović, ali i o evropskim integracijama. Uz Abazovića je i Luka Rakčević, ali iskreno ni on nema kud. Postavlja se pitanje, da li bi se uopšte trebalo baviti politikom ako znate da vas u partiji podržavaju osobe sa “političkim znanjem” poput Adžića, Đurovića!?
Dakle, pred pokretom URA je vrlo neizvjestan period. Ta stranka nastala na sjedjeljkama i uz patronat dijela propalog medijskog koncerna koji persnofikuju nekadašnje gazde Vijesti, nikada nije stvorila čvrstu partijsku infrastrukturu.
URA tako za dvije godine i pored maksimalne podrške od gotovo svih regionalnih i domaćih medija, dijela diplomatskog kora, pa čak i ideološki suprotnih partija, svoj rejting nije uspjela da podigne preko deset odsto već je sve bliža da bude čak na ivici cenzusa od tri procenta na predstojećim parlamentarnim izborima.
A na tim izborima kada se karte promiješaju jedno je sigurno da ko god bude formirao Vladu neće gledati u Abazovića i URA kao značajnog partnera, već će dobiti onu poziciju “eto neka ih tu, a može se i bez njih”. Tu poziciju već imaju u Podgorici gdje bi vlast trebalo da vodi Evropa sad. Sve to nagovještava da se rastanak primakao i da je “zlatno doba” pokreta URA u završnoj fazi, a sa njima koga će sve povući vidjećemo, jer je oko njih i previše “preletača”.
izvor: aktuelno.me