MUČI VAS GASTRITIS: Spisak namirnica koje umiruju i nadražuju želudac… (foto)
Akutni gastritis, javlja se naglo i brzo prolazi, hronični može trajati godinama, a onaj nelječeni doprinosi nastanku čira na želucu…
ISTANBUL: Regija, Recepti, Zanimljivosti, Putovanja, vijesti, utorak, 10. 03. 2020… 00: 03… MUČI VAS GASTRITIS: Spisak namirnica koje umiruju i nadražuju želudac… (foto)
Gotovo polovina stanovnika planete pati od tegoba izazvanih gastritisom, upalom sluznice želuca. Najčešće je uzrokuju virusna ili bakterijska infekcija, stres ili iritacija alkoholom, lijekovima, a obično se javlja kod osoba pozitivnih na Helicobacter pylori.
Akutni gastritis javlja se naglo i brzo prolazi, hronični može trajati godinama, a onaj neliječeni doprinosi nastanku čira na želucu, te ga ne treba olako shvatati, kaže nutricionista- dijetetičar…
Najčešći simptomi su bol ili osećaj nelagode u gornjem dijelu stomaka, nadutost, štucanje, podrigivanje, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, tamna stolica, a krajnje upozorenje je krv u stolici. Pravilna ishrana i izbjegavanje namirnica koje nadražuju želudac od presudne su važnosti u terapiji.
– Interesantno je da pojedine namirnice imaju preventivno dejstvo i pomažu u sprečavanju nastanka gastritisa. Tu spadaju zeleni čaj i hrana bogata antioksidansima, prije svega svježe povrće i voće. Hrana koja može spriječiti rast i razvoj helikobakterije, kao jednog od najčešćih krivaca za nastanak bolesti, uključuje: karfiol, kupus, rotkvice, povrće iz grupe kupusnjača, bobičasto voće (borovnice, kupine, maline, jagode), kurkumu, blagi začin koji može imati protivupalna svojstva – sugeriše naša sagovornica.
Namirnice od pomoći…
Bez obzira na to koji je uzrok upale sluznice želuca i da li je u pitanju akutan ili hroničan problem, izbor namirnica bi trebalo da bude isti. Hrana koja će vam pomoći da ublažite tegobe uključuje:
– namirnice bogate dijetnim vlaknima (jabuka, ovsena kaša, brokoli, mahunarke)
– hranu sa vrlo malo masti (riba, piletina i ćuretina, belanca jaja, mladi sir)
– hranu sa niskim sadržajem voćnih kiselina (sveže povrće: šargarepa, krastavac; krompir)
– voće sa niskim sadržajem šećera (bundeva, borovnice, jabuke, jagode)
– hranu koja je izvor probiotika (kefir, jogurt, kiseli kupus)
– žitarice kao što su pirinač, ovas, ječam, proizvodi od celih zrna žitarica
– začine: nana, đumbir, kurkuma
– med…
Izbjegavajte…
– Pored toga što je važno da odaberete prave namirnice, a značajno je i koliko su česti i obilni sami obroci. Idealno je da imate više malih obroka na svaka, na primer tri sata, umjesto da pravite velike pauze između obroka- savjetujemo vas i nabrajamo hranu koju bi trebalo da izbjegavate, jer će pogoršati simptome:
– alkohol, kafa, crni čaj
– namirnice sa visokim sadržajem kiselih sastojaka (kao što su citrusi i paradajz)
– voćni sokovi
– masna, pržena i začinjena hranu
– crni i bijeli luk
– crveno meso
– mijesne prerađevine
– masne grickalice
– slatkiši i čokolada
– pržena jaja, jezgrasto voće
– kukuruz
– proizvodi od belog brašna
– crni biber
– gazirani napici, energetska pića
– hrana na koju ste alergični
Ukoliko unosite hranu koja vam ne prija čak i u vrlo maloj količini, ona može uzrokovati oštećenje sluznice i nastanak upalnog procesa – upozorava naša sagovornica…