ISTANBUL: ERDOGAN ZADAO MAJSTORSKI UDARAC, nije cilj samo S- 400, nego nešto mnogo važnije i veće… (video)
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan pružio je na više načina slikovit prikaz Turske koja se ne okreće od NATO ni prema strateškom partnerstvu…
ISTANBUL: Svijet, Ekonomija, vijesti, subota 13. 07.2019… 10: 59… ISTANBUL: ERDOGAN ZADAO MAJSTORSKI UDARAC, nije cilj samo S- 400, nego nešto mnogo važnije i veće…
Erdogan je majstor predstavljanja Turske kao krajnje raskrsnice istoka i zapada a izrazio je i veliko interesovanje za pridruživanje Šangajskoj organizaciji za saradnju (SCO), koju predvode Rusija i Kina…
Paralelno, uprkos prijetnji sankcijama od strane američkog Kongresa i upozorenja NATO, Erdogan nikada nije odustao od odluke Ankare o kupovini ruskih obrambenih raketnih sistema S- 400. Turska je prva zemlja članica NATO- a koja je kupila S- 400…
Si je, pozdravljajući Erdogana u Pekingu, naglasio da bi Kina i Turska trebalo da „podrže multilateralni svijetski poredak sa Ujedinjenim nacijama u samoj srži, zasnovanom na međunarodnom pravu”
Global Times je ukazao na to da je Erdoganov cilj da konsoliduje kineske investicije u više oblasti u Turskoj, koje su direktno ili indirektno vezane za Pojas i put.
Govoreći o izuzetno osetljivom slučaju Ujgura, Erdogan je spretno izvršio piruetu. On je izbjegao optužbe iz sopstvenog ministarstva vanjskih poslova da se “mučenje i političko ispiranje mozga” praktikuju u ujgurskim logorima i da bi radije komentarisali da Ujguri “žive srećno” u Kini.
„Činjenica je da narodi kineske regije Ksijang žive srećno u razvoju i prosperitetu Kine. Turska ne dozvoljava bilo kojoj osobi da podstiče nesklad u odnosima Turske i Kine”, rekao je Redžep Tajip Erdogan…
Ovo je još više iznenađujuće s obzirom na to da je i sam Erdogan u protekloj deceniji optužio Peking za genocid. A u čuvenom slučaju iz 2015. godine, na stotine Ujgura koje će biti deportovano sa Tajlanda u Kinu, preseljeno je u Tursku…
U vezi sa svojim uspehom pred Kraljem zmaja, Erdogan se sada osjeća dovoljno ohrabrenim da ponudi svoje usluge kao posrednik između Teherana i Trampove administracije – uzimajući u obzir predlog koji je uputio japanskom premijeru Šinzu Abeu u G20.
Lako je uočiti da bi Rusija i Kina trebalo Tursku da smatraju savršenim posrednikom: komšijom Irana, poslovičnim mostom između Istoka i Zapada i članicom NATO-a.
Turska je svakako mnogo reprezentativnija od EU-3 (Francuska, Velika Britanija, Njemačka)…
Od svih ovih važnih poteza u geopolitičkoj šahovskoj tabli, jedan motiv se ističe: evroazijska integracija ne može značajno napredovati bez osporavanja Trampovoj opsesiji sankcijama…
izvor iBalkan.net /Asia Times/Foto: EPA)