TREĆA GASTRO PRIČA SA BOSFORA: Içli köfte ili kibbeh…
U Stambolu se uvijek dobro jede ne samo u obiluju ulica i u četvrtima u središtu turističkih epicentara, čak ćete u glavnim turističkim ulicama vrlo lahko pronaći ukusne zalogaje i obroke već za desetak do dvadesetak YTL, ovisno o lokaciji a sve do 5 eura ili 10 KM…
ISTANBUL: Svijet, Recepti, Putovanja, Zanimljivosti, Vijesti… petak, 28.12. 2018. 18: 49… TREĆA GASTRO PRIČA SA BOSFORA: Içli köfte ili kibbeh…
U Istanbulu je teško pratiti kada na sto počnu stizati tanjuri i zdjelice zama-mnih boja i još boljih okusa, uz koje se obavezno serviraju tople pogačice i različite verzije tanko razvučena tijesta, poput malih palačinki i pidea, na koje se potom slažu spomenuti umaci i meso, teško je stati…
Içli köfte ili kibbeh…
Ove mesne kuglice obično se poslužuju kao vruće predjelo ili meze prije pikantnog kebaba. Kuglice tijesta izrađene od mješavine finog bulgura, kru-mpira i začina koriste se kao vanjska ljuska, dok omiljeno punjenje uključ-uje mljevenu govedinu ili janjeće meso s mljevenim maticama poput pistac-ija, oraha ili bobica s lukom i začinima. Na našim prostorima zvane ičli ćuf-te potom se prže do savršenstva i poslužuju kao finger food u restoranima ili na kućnim partyjima…
Menemen i turska kahva…
U tipično uređenom turskom Hayal Cafeu s drvenim stolovima i stolcima, smještenom u kvartu Eminönü Sahil, možete isprobati menemen. Riječ je o tradicionalnom turskom jelu vrlo sličnom fritaji koje se priprema od jaja, rajčice, zelene paprike i začina kao što su papar, crvena paprika, sol i origa-no, a često se dodaju i sir, kobasice i luk. Ovo se jelo obično jede za doručak i poslužuje s kruhom, pa vam preporučujemo da menemen isprobate ujut-ro, nakon čega u istom kafiću možete isprobati i neizostavnu tursku kavu posluženu u tradicionalnim srebrnim šalicama.
Sirevi, masline i pastirma…
Turci se mogu pohvaliti velikim izborom sireva i maslina, pripremanim na različite načine. U restoranu Namli Gurme u blizini mosta Galata, koji je uj-edno trgovina delikatesa, možete razgledati, sjesti i naručiti brojne sireve, salame i masline iz njihove bogate ponude. Svakako isprobajte grilane mas-line i sir koji je šest mjeseci odležao pod zemljom, a nikako nemojte presk-očiti ni čuvenu tursku pastirmu, jer ima originalnu priču. Turski konjanici u srednjoj Aziji čuvali su meso u bočnim džepovima sedla, koje bi pritisnuli nogama za vrijeme jahanja. Ovo prešano i sušeno goveđe meso preteča je današnje pastirme, a njezin naziv u prijevodu na turski znači ‘prešano’ i vuče podrijetlo od talijanskog pastramija…
A prizori preslatkih, ali neodoljivih turskih slatkiša nezaobilazni su na svakome koraku. Izlozi u Ulici Pera, štandovi Grand Bazaara ili trgovačke oaze oko Taksima nakrcane su piramidama baklava, lokuma s orasima, ružinom vodicom, pistacijama ili šumskim voćem, halvom, slatkim zavijucima u svim duginim bojama