RAT JE POČEO RIJEČIMA: Da li će se pretvoriti i u “majku svih ratova”???
Da li će izbiti “majka svih ratova”, ili pak “majka svekolikog mira”, kako je nepoželjni, odnosno poželjni scenario razvoja odnosa Vašingtona i Teherana nazvao iranski predsjednik Rohani???
VAŠINGTON, TEHERAN: Svijet, Politika, nedelja 05.VIII. 2018, 09: 19… RAT JE POČEO RIJEČIMA: Da li će se pretvoriti i u “majku svih ratova”???
DONALD Tramp, ne vucite lava za rep, zbog toga biste mogli da zažalite, poručio je iranski predjsednik Hasan Rohani svom američkom kolegi. Uslijedio je Trampov odgovor: “Nikada, ali nikada ne prijeti ponovo, ili ćeš pretrpeti posledice kakve je malo ko kroz historiju pretrpio”. Rat riječima je započeo. Da li će se pretvoriti i u “majku svih ratova”???
Otkako se 8. maja Amerika jednostrano povukla iz nuklearnog sporazuma s Iranom, tenzije ne prestaju da rastu. Zvanični Vašington otvoreno najavljuje podršku svima koji će se boriti protiv, kako kaže američki državni sekretar Majk Pompeo, “mafijaškog režima” u Teheranu, a istovremeno mu prijeti i “najtežim sankcijama u historiji”. Na te prijetnje Teheran uzvraća sopstvenim i u takvoj atmosferi narastajućih tenzija čeka se 4. novembar, kada će čitav svijet morati da prestane s kupovinom iranske nafte ili će se suočiti s američkim sankcijama.
Da li će izbiti “majka svih ratova”, ili pak “majka svekolikog mira”, kako je nepoželjni, odnosno poželjni scenario razvoja odnosa Vašingtona i Teherana nazvao iranski predsednik Rohani? Da li će rat riječima i uvredama dovesti do smirivanja situacije, kao što je to bilo u slučaju Sjeverne Koreje, ili do dalje eskalacije, budući da je regionalna dinamika odnosa na Bliskom istoku drugačija od one na Dalekom istoku? Kakvu bi ulogu mogla da odigra Rusija?
Postoje procjene koje govore i da se radi na organizaciji vojnog udara, prije svega preko rukovodstva redovne armije koje je nezadovoljno svojom podređenošću Revolucionarnoj gardi. Američki napadi, ipak, izazivaju unutrašnju koheziju u Iranu, jer svako prepoznavanje uticaja Amerike na bilo kakav opozicioni pokret po pravilu samo dovodi do njegovog kraha.
Upravo zbog toga, analitičari kažu da su uvjereni da “Amerikanci više ne mogu da suzbiju Iran, ni vojnim, ni ekonomskim, ni političkim sredstvima”, i ukazuju: “Sve i ako Amerikanci nateraju Evropu da se pridruži sankcijama, Iran i dalje ima s kim da sarađuje, tu su Rusija, Kina, Indija… Iranci su već, poslije nedavnog susreta u Moskvi, zvanično saopštili da od Rusije mogu da očekuju investicije u visini od 50 milijardi dolara, a i Kina je najavila da će preuzeti poslove iz kojih će izaći francuski ’Total‘. Time se Iranu daje prostor da diše i u okviru američkih sankcija”.
U toj se nemoći Amerike, da nametne svoju volju, i krije možda i najvažniji aspekt tekuće krize, a to je opadanje američke i istovremeni uspon moći Rusije…