IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

MILA Đukanovića VIP kartica opet na provjeri: ASK pokrenuo nove postupke protiv bivšeg šefa države… (foto, video)

Iz Agencije za sprečavanje korupcije su najavili da će “preduzeti korake kako bi utvrdili relevantne činjenice i potencijalne odgovornosti u ovom predmetu”…

PODGORICA: Crna Gora, Zanimljivosti, vijesti, petak, 21. 02. 2025… 17: 26… MILA Đukanovića VIP kartica opet na provjeri: ASK pokrenuo nove postupke protiv bivšeg šefa države… (foto, video)

Zakon, usvojen u junu prošle godine, predviđa zastaru nakon 10 godina od počinjene povrede propisa, ali Đukanović, u izvještaju za 2014. i 2015. godine nije prijavio da ima bilo kakav dug. Godišnji izvještaji za prethodnu predaju se do kraja marta tekuće godine

Tvrdi da je ASK odluku donijela pod “političkim pritiskom”, ali ne komentariše transkacije: Đukanović, Foto: BORIS PEJOVIC

Agencija za sprečavanje korupcije utvrđuje da li se bivši predsjednik Milo Đukanović, tokom godina korišćenja VIP revolving kartice, ogriješio o propise jer nije prijavljivao tačne podatke o imovini i prihodima, ali i mogućim poklonima.

“Vijestima” je iz te institucije odgovoreno da “Agencija, postupajući u okviru svojih zakonskih nadležnosti, detaljno analizira sve informacije u vezi sa VIP karticom bivšeg predsjednika Crne Gore”.

Agencija je prošle sedmice objavila odluku prema kojoj Đukanović krši Zakon, jer 2019. nije prijavio novčani iznos od 16.741,24 eura – dug po VIP revolving kartici u Atlas banci, koji je navodno te godine izmirio njegov sin Blažo.

To su učinili nakon šest godina od kada je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) inicirala pokretanje postupka, što su svi prethodni menadžmenti izbjegavali.

Tokom ispitnog postupka, Agencija je dobila i spise predmeta Privrednog suda, prema kojima je bivši šef države u periodu od početka 2007. godine do kraja 2015. potrošio gotovo 250.000 eura sa te kartice.

Spise predmeta su proslijedili i Specijalnom državnom tužilaštvu, a Đukanović je najavio da će podnijeti tužbu Upravnom sudu povodom odluke Agencije.

On je, u izjavi dostavljenoj medijima, naveo da donošenje upravnog akta, bez prethodne mogućnosti da se izjasni o rezultatima ispitnog postupka i pored izričite zakonske obaveze ASK-a da mu obezbijedi to pravo, ukazuje na očiglednu namjeru da se prekrši član 14 Zakona o upravnom postupku.

“Ovakvo postupanje, samo po sebi, podrazumijeva pozivanje na odgovornost onih koji svjesno i namjerno krše zakon, da bi udovoljili očekivanju onih protagonista političke scene pod čijim pritiskom rade, a koji svoj politički opus ne vide dalje od otrcanog senzacionalizma ovog tipa”, kazao je Đukanović.

Đukanović
Đukanovićfoto: BORIS PEJOVIC

Zamjenik predsjednika Savjeta Mladen Tomović je istog dana odgovorio Đukanoviću da njegovo reagovanje “osim što obiluje neistinama, vrijeđa zdravu inteligenciju i predstavlja ismijavanje građana Crne Gore i njenih institucija”. Naglasio je i da Đukanović “nije demantovao činjenicu o novčanim prilivima na VIP kartici”.

“Od vršioca dužnosti direktora Agencije informisani smo da u spisima predmeta postoji dostavnica da je isti odbio da primi navedene rezultate ispitnog postupka, te da je i prethodno i prilikom dostavljanja zahtjeva za izjašnjenje odbijano ostavljanje obavještenja o preuzimanju pošiljke na kućnoj adresi”, saopštio je Tomović prošle sedmice.

Čitaj još:   Zbog korone prekinuta fudbalska takmičenja u Crnoj Gori... (foto)

POSTUPAK PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI

“Vijesti” su Agenciju pitale da li je prošlonedjeljna odluka, koja se odnosi na neprijavljivanje poklona u iznosu od 16.741,24 eura 2019. godine bila i ujedno i jedini postupak koji može biti pokrenut u vezi sa VIP revolving karticom Đukanovića, s obzirom na to da Zakon o sprečavanju korupcije iz juna prošle godine definiše i zastaru nakon 10 godina od počinjene povrede propise.

U članu 44 predviđeno je da se “postupci iz stava 1 ovog člana ne mogu pokrenuti nakon proteka roka od deset godina od dana učinjene povrede, odnosno pet godina od dana saznanja za povredu”.

Obaveza prijavljivanja bilo kakvog duga ili potraživanja – glavnice, kamate, roka otplate postojala je i u nekadašnjem Zakonu o sprečavanju sukoba interesa koji je važio od 2009. do januara 2016. godine.

Godišnji izvještaji za prethodnu predaju se do kraja marta tekuće godine. Đukanović, međutim, u izvještaju za 2014. godinu nije prijavio da ima bilo kakav dug. Godišnji izvještaj za 2015. predao je 31. marta 2016, ali ni u njemu nije konstatovano bilo kakvo dugovanje.

“U skladu sa nadležnostima i zakonskim ograničenjima, Agencija je pokrenula postupak po službenoj dužnosti u odnosu na navedeno pitanje. Preduzećemo korake kako bismo utvrdili sve relevantne činjenice i potencijalne odgovornosti u ovom predmetu. O svim nalazima, kao i eventualnim preduzetim mjerama, javnost će biti blagovremeno obaviještena, uz dosljedno poštovanje principa zakonitosti i nepristrasnosti”, poručili su iz institucije kojom rukovodi vršilac dužnosti direktora Dušan Drakić.

POTROŠENO BLIZU 250.000 KOJIMA NEMA ZVANIČNOG TRAGA

Analitički podaci u vezi sa VIP revolving karticom pokazuju, navodi Agencija u odluci, da je tokom godina evidentirano 11 uplata većih od 10.000 eura, da je sa prihodne strane ostvaren promet od 236.195,02 eura do maja 2015, a sa rashodne 249.016,33 eura.

“Uvidom u spise predmeta koje je dostavio Privredni sud Crne Gore 21.11.2024. godine po zahtjevu Agencije, utvrđeno je nesporno postojanje predmetne VIP revolving kartice, kao i da je ista korišćena u periodu od januara 2007. godine, gdje je završno sa mjesecom majom 2015. godine… Uvidom u analitiku kartice evidentirani su prilivi gotovinske uplate na račune kreditnih kartica u visini preko 10.000 eura, ukupno 11 puta i to: mart 2007. godine – 20.000 eura, septembar 2007. godine – 20.100 eura, april 2008. -15.000 eura, januar 2009. – 16.635 eura, april 2009. – 12.760 eura, oktobar 2009. – 15.000 eura, oktobar 2010. – 18.149.17, novembar 2010. – 10.000 eura, jul 2011. – 10.000 eura, jul 2012. – 11.600 i maj 2015. – 20.000 eura”, stoji u odluci.

Čitaj još:   DRAGINJA Vuksanović Stanković: Očekujemo razrješenje Vesne Bratić

Đukanović u ranijem izjašnjenju Agenciji potvrđuje da je bio vlasnik VIP revolving kartice:

“Javni funkcioner se pisanim putem izjasnio na poziv Agencije od 15.07.2021. godine, aktom broj UPI 02-01-6/14-2019, u kome je u bitnom istakao da je bio korisnik navedene kartice koju je zadužio kao i svaki građanin u privatnom svojstvu i za lične troškove, a ne za troškove bilo kakve funkcije koju je obavljao. Nadalje je istakao i da nije bio u saznanju za postojanje novčanog duga u iznosu od 16.741,24 eura, te da je njegov sin B. Đ. platio navedeni iznos. Dodao je i da je o postojanju ovog duga imao saznanje, svakako bi ga prijavio u redovnom godišnjem izvještaju”, tvrdio je on.

Bivši šef države, prema zvaničnim podacima na sajtu Agencije koji se odnose na period od januara 2007. do decembra 2015. godine, nikada nije prijavio da je dužan po bilo kojem osnovu.

U tom periodu obavljao je više državnih funkcija, ali i odmarao od njih. Na državnim funkcijama nije bio u periodu od 2010. do 2012. godine, kada ponovo preuzima predsjedavanje Vladom sve do novembra 2016.

“Vijesti” i CIN-CG su još 2019. godine objavili da je sada optuženi bankar Duško Knežević preko Atlas banke, pokrivao dugove sa Đukanovićeve kartice broj VIP revolving kartice, a da je njegov dug po toj kartici spadao u “rizične kredite”.

Knežević, odnosno njegova banka navodno su u februaru 2017. godine otplatili 16.741,24 eura i to skupa sa ostalim rizičnim kreditima koji su tada iznosili ukupno 14 miliona, a radi se o povlašćenim osobama.

Bonus video: Prihvaćena ostavka Đukanovića: Živković v.d. predsjednika DPS-a

izvor Vijesti.me

NAJAMNIK- Priča prema istinitom dogadjaju… (foto)

U Prlinama na domak Akova živjela je porodica Raifa Pilava. Read more

SARAJEVO, CRVENI TEPIH: Danas počinje 24. Sarajevo film festival…

Čast da otvori 24. izdanje SFF-a pripala je slavnom poljskom Read more