IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

NOVINARSKA KARIJERA MILORADA DODIKA: Mile je bio urednik studentskog radija u Beogradu; Navodno je bio izbor Mirjane Marković!? (foto, video)

„Na određen način Dodik je sjajno iskoristio svoju šansu, preko studentskog medija vinuo se u političku elitu, da bi već 1986. godine postao predsjednik opštine svog rodnog mjesta Laktaši.”

BANJA LUKA: BiH, Zanimljivosti, Vijesti,15. XII. 2024… 19: 55… NOVINARSKA KARIJERA MILORADA DODIKA: Mile je bio urednik studentskog radija u Beogradu; Navodno je bio izbor Mirjane Marković!? (foto, video)

„Milorada Dodika je u vrijeme studiranja u Beogradu Partija postavila za glavnog i odgovornog urednika studentskog radija da bi smirio pobunu studenata“, otkrio je u autorskom tekstu poznati beogradski muzičar, pisac i novinar Vladimir Đurić- Đura u tekstu objavljenom na portalu „Srpska info“.

Današnji lider Republike Srpske Dodik je krajem 70-ih i početkom 80-ih godina prošlog vijeka bio student na beogradskom Fakultetu političkih nauka i živio je u tamošnjem Studentskom gradu.

Vladimir Đurić – Đura koji je tih godina bio jedan od važnih aktera beogradske muzičke i medijske scene, u svom tekstu opisuje kako su se nakon smrti Josipa Broza Tita među studentima počele širiti različite „antisocijalističke“ ideje, od separatističkih, šovinističkih, pa do liberalno demokratskih.


PARTIJA „PUSTILA“ DODIKA NA STUDENTE

On podsjeća da su upravo studenti bili pokretači nemira na Kosovu. „Pobuna studenata prerasta u velike demonstracije na kojima se prvi put čuje jasna poruka albanskih nacionalista koji žele da Kosovo postane republika, kako bi se u kasnijem cijepanju SFRJ odvojili i postali republika. Vlast burno reaguje, zabranjuje demonstracije i slama pobunu“, piše Đurić.

Kao reakcija na studentsku pobunu u Prištini i odgovor vlasti na njih, navodi autor, stiže reakcija studenata iz Beograda.

„U vrijeme albanskih demonstracija, 11. aprila 1981.godine smijenjena je kompletna redakcija Radija Studentskog grada (RSG), optužena za „političke devijacije“ i „podrivačku djelatnost“. Na mjesto glavnog i odgovornog urednika umjesto studenta
Zorana Stankovića postavljen je Milorad Dodik, student treće godine Fakulteta političkih nauka, današnji predsjednik Republike Srpske“.

Čitaj još:   "VUČIĆU PEDERU": "Grobari" zagrmeli i u Novom Sadu... (foto i video)

Prema Đurićevim riječima, „Dodik lako izlazi na kraj sa pobunjenim studentima koji su radili na radiju i sjeme pobune se zatire.

Radio mijenja koncepciju, gubi stare slušaoce, ali Milorad Dodik sjajno obavlja partijski zadatak. Upravo vrijeme provedeno na
mjestu glavnog urednika radija, Dodika opredjeljuje za buduću izuzetnu političku karijeru“.

ULOGA MIRJANE MARKOVIĆ

Vladimir Đurić-Đura, poziva se na knjigu novinara Zorana Petrovića – Piroćanca „Nomenklatura Serbika“ u kojoj su opisane klanovske podjele u Savezu komunista Srbije toga vremena. Petrović – Piroćanac bio je tih godina novinar u beogradskom listu „Student“.

U julu 1995.godine on je ušao sa srpskim vojnicima i policajcima u okupiranu Srebrenicu i svjedočio užasnim pokoljima tokom genocida nad Bošnjacima. O tome je u više navrata govorio na suđenjima u Tribunalu u Haagu.

Prema tvrdnjama koje je iznio u pomenutoj knjizi, Zoran Petrović tvrdi da su „upravo strukture kojima je upravljala Mira Marković (supruga Slobodana Miloševića i profesorica Beogradskog Univerziteta) iz sjenke smjenjivala liberalne urednike medija 1981. i 1982.godine, te postavljala svoje pouzdane ljude“.

Jedan od njih je, kako vidimo iz teksta Vladimira Đurića Đure, i Milorad Dodik.

„Na određen način Dodik je sjajno iskoristio svoju šansu, preko studentskog medija vinuo se u političku elitu, da bi već 1986. godine postao predsjednik opštine svog rodnog mjesta Laktaši. Njegova dalja karijera, je opštepoznata“, piše Đurić. On na kraju konstatira da „bi bilo divno kada bi Milorad Dodik u nekim svojim budućim memoarima preciznije opisao šta se dešavalo u „Studengradu“ početkom osamdesetih“.

Kada je nakon potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma tokom 1998. godine Biljana Plavšić pokrenula „antibirokratsku revoluciju“ protiv ratnog režima Srpske demokratske stranke i rukovodstva sa Pala, prvi ju je podržao Milorad Dodik, tada predsjednik marginalne stranke Saveza nezavisnih socijaldemokrata. Njih dvoje su imali diskretnu, ali stabilnu podršku Slobodana Miloševića, kojeg su na Zapadu promovirali u „faktora mira na Balkanu“.

Čitaj još:   DILEME ILI ŠTA KAŽE ZAKON: Ko plaća kada se nešto pokvari u iznajmljenom stanu? (foto, video)

BONUS VIDEO: Rasprava voditeljice N1 i Milorada Dodika

Za mnoge je bila enigma tadašnja podrška koju je Milošević dao Miloradu Dodiku prilikom prvog izbora za predsjednika Vlade RS.

Govorilo se da je Dodik na tu funkciju izabran lobiranjem kod Miloševića kadrova SDB-a, tada svemoćnog, a danas haškog osuđenika Jovice Stanišića, prije svih.

No, ovo zanimljivo podsjećanje Vladimira Đurića Đure na beogradske studentske dane Milorada Dodika baca novo svjetlo na
ovu važnu epizodu i ukazuje na to da je on, kako 1981. tako i petnaestak godina kasnije, bio miljenik prve dame Srbije- Mirjane Marković!

BOSNUS VIDEO: Upravo stigla HITNA vest o stanju Milorada Dodika! 


(SB, Srpska Info)

NAJAMNIK- Priča prema istinitom dogadjaju… (foto)

U Prlinama na domak Akova živjela je porodica Raifa Pilava. Read more

SARAJEVO, CRVENI TEPIH: Danas počinje 24. Sarajevo film festival…

Čast da otvori 24. izdanje SFF-a pripala je slavnom poljskom Read more