SKANDAL KOJI POTRESA SANDŽAK: Fejzić SELMI uskraćena prava na praksu zbog hidžaba
Direktorka Predškolske ustanove “Miša Cvijović” u Prijepolju suočava se s optužbama za diskriminaciju prema Bošnjakinjama muslimankama koje nose maramu. Pod izgovorom da su takva pravila propisana “vlastitim pravilnicima ustanove”, direktorka navodno krši Ustav i zakone Republike Srbije koji garantuju ravnopravnost svih građana. Jedan od najnovijih slučajeva uključuje Selmu Fejzić, studenticu koja je uredno podnijela zahtjev za obavljanje prakse u ovoj ustanovi.
Fejzić je dobila odbijenicu uz obrazloženje da „direktorka ima problem s njenim oblačenjem“ i da u ustanovi nisu dozvoljena nikakva „verska obilježja“.
Ovakav stav direktno se kosi s članom 21. Ustava Republike Srbije, kojim se zabranjuje svaki vid diskriminacije, neposredne ili posredne, po bilo kojem osnovu, uključujući vjersku i nacionalnu pripadnost. Selma Fejzić se oglasila na svom Facebook profilu, gdje je podijelila svoje iskustvo.
„Moja želja je da budem vaspitačica i hvala Uzvišenom Bogu idem u tom smjeru, ali kada naiđete na zid zvana diskriminacija zbog mog oblačenja, odnosno moje marame, onda se zapitam u kom vremenu živim?
Na fakultetu nemam taj problem, ljudi su divni, a u svom gradu gdje treba da izvršim praktičan dio nastave mi se kaže da u pravilniku stoji da sa hidžabom ne mogu, gdje mi je isto rečeno: ’Razmisli koji dan pa dođi’, što znači samo ako skineš, možeš.
Njihov pravilnik se kosi sa zakonom naše zemlje, jer nigdje ne stoji da žena sa hidžabom ne može raditi. Ja sam sigurna da u tom pravilniku piše da se mora poštovati kodeks skromnog oblačenja. Da li ima skromnijeg od ovog?
Želim da imam pravo kao svaki drugi čovjek! Pravo na izbor oblačenja, pravo da se nesmetano školujem, pravo da sam drugog vjerskog uvjerenja. Imam pravo na slobodu i dostojanstvo, ali protiv diskriminacije ću da se borim, jer nije u pitanju samo moja čast, nego čast svih djevojaka i žena sa hidžabom.“
Prema važećim zakonima, vjerska sloboda i ravnopravnost garantovani su svakom građaninu Republike Srbije. Zakon o zabrani diskriminacije jasno definiše da je svako uskraćivanje prava po osnovu vjere, spola, rase ili nacionalne pripadnosti nedopustivo. Stručnjaci iz oblasti prava istaknuli su da se, ukoliko su optužbe tačne, radi o ozbiljnom kršenju ljudskih prava i zakona.
Ovaj slučaj izazvao je ogorčenje javnosti, posebno među pripadnicima bošnjačke zajednice u Sandžaku. Aktivisti za ljudska prava i nevladine organizacije pozvali su direktorku da se javno izvini Selmi Fejzić i omogući joj obavljanje prakse u skladu s njenim pravima i propisima. Također, traže se hitna intervencija Ministarstva prosvjete kako bi se osiguralo da se ovakve situacije ne ponavljaju.
„Neprihvatljivo je da se ovakva praksa dešava u javnim ustanovama. Direktorka mora preuzeti odgovornost i korigovati svoju grešku. Ljudsko dostojanstvo je neprikosnoveno i svi smo dužni da ga poštujemo i štitimo,“ izjavio je predstavnik lokalne nevladine organizacije.
Slučaj Fejzić otvara šira pitanja o odnosu prema manjinskim zajednicama u Srbiji i neophodnosti edukacije o ljudskim pravima na svim nivoima. Nevladine organizacije i pravni eksperti traže sprovođenje nezavisne istrage u ovom slučaju i sankcionisanje odgovornih ukoliko se optužbe dokažu.
„Ovo nije samo pitanje jednog slučaja. Ovdje se radi o poruci koju šaljemo našoj djeci i mladima – da li će ih njihova različitost činiti ranjivima ili će biti njihova snaga? Vrijeme je da pokažemo da se zalažemo za pravdu i jednakost,“ zaključuje predstavnik pravne struke.
Slučaj Fejzić očekivano će dobiti epilog u narednim danima, a javnost ostaje da prati reakcije nadležnih institucija.
izvor: sandžakdanas.rs