Dan nakon katastrofe u BIH: Pogrešno izbrojani mrtvi – ukupno 16, 13 u Jablanici i Konjicu
Nastavlja se potraga za nestalima u poplavama koje su pogodile područje Jablanice, Konjica, Kiseljaka, Kreševa i Fojnice u BiH. Prema posljednjem bilansu, poginulo je 16 osoba, iako je ranije saopštavano da je preko 20.
Na press konferenciji Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona objašnjeno je da su pogrešno izračunali broj žrtava i da je na području Jablanice ukupno 13 poginulih.
Jedna osoba je pronađena mrtva u Buturević Polju u Konjicu, a preostalih 12 su pronađeni u Donjoj Jablanici, gdje je situacija najkritičnija. Tri osobe su smrtno stradale i u Fojnici, stoga je zvanično ukupan broj nastradalih u poplavama u BiH do sada 16.
Ukupno je 10 osoba na području HNK za kojima se traga, od čega je njih četvoro u Konjicu, a šestoro u Jablanici.
Darko Juka, portparol Vlade HNK, potvrdio je da je trudnica, koja je juče izgubila bebu, danas u stabilnom zdravstvenom stanju.
Stanje infrastrukture
Kako je za N1 rekla Majda Kovač iz Federalne uprave civilne zaštite, za područje Konjica i Jablanice napravljen je plan za korišćenje teške mehanizacije i od ranih jutarnjih sati se počelo sa radovima.
Više od 80 trafo stanica je van funkcije na ovom području.
Kada je riječ o Varešu, prema informacijama s kojima Kovač raspolaže, rijeka Stavnja se povukla u svoje korito.
,,Lokalni putevi koji su bili juče blokirani su rašćišćeni. Tunel koji je bio zatvoren pušten je u saobraćaj oko 18 sati. Sve putne komunikacije su prohodne. Ostalo je da se očisti jedna zgrada od nanosa”, kazala je.
Prema informacijama CZ Kiseljak stanje u Kiseljaku se popravlja. Vodostaj rijeka se snizio, te se voda polako povlači.
,,Trenutno padavina nema. Klizišta koja su bila aktivna u Rotilju i prema naselju Višnjica se saniraju. Oko 50 pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine pomažu pri čišćenju i saniranju klizišta i putnih komunikacija. Životi ljudi nisu ugroženi. Pored pripradnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine na terenu su i službe Civilne zaštite Kiseljak i vatrogasci Vatrogasnog društva Kiseljak”, kazala je Kovač za N1.
Stanje u Kreševu se popravlja, vodostaj rijeke se povlači.
,,Najviše su ugrožena mjesta Crnački kamenik, Vranci i Deževice. U mjestu Deževice putna komunikacija je totalno odsječena. Voda nije preporučljiva za piće. Na terenu su službe Civilne zaštite Kiseljak, kao i vatrogasci Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kreševo”, navela je Kovač.
Prema informacijama Civilne zaštite Fojnica, stanje u Fojnici se popravlja. Vodostaj je opao. Rijeka Fojnica se vraća u svoje korito. Rijeka Željeznica je malo kritična.
izvor: standard.me