Odbačena krivična prijava protiv pedesetak PLJEVLJAKA zbog sumnje da su kupili diplome
Osnovno tužilaštvo u Pljevljima odbacilo je krivičnu prijavu Nevladine organizacije Alternativa podnijetu protiv pedesetak Pljevljaka zbog osnovane sumnje da su kupili diplome i na osnovu njih zasnovali radni odnos u Opštoj bolnici i Domu zdravlja, Domu starih i vrtiću “Eko bajka” u Pljevljima.
U odgovoru ODT-a navedeno je da je sproveden izviđajni postupak i donijeto rješenje o odbacivanju krivične prijave, jer “nije bilo dokaza da su izvršili prijavljena krivična djela”.
Kako se navodi u prijavi Alternative sumnja se da su prijavljeni pribavili lažnu diploma uglavnom srednje škole u Tutinu, kao i drugih privatnih medicinskih škola iz Srbije i okruženja.
“Potom su takvu, sumnjamo lažnu ispravu upotrijebili kao da je prava za zasnivanje radnog odnosa u medicinskim ustanovama, Domu starih i dječijem vrtiću. Sumnjamo da je navedeno krivično djelo učinjeno sa predumišljajem, iako su bili svjesni da je to djelo zabranjeno i da takva diploma nije proizvod stečenog znanja, već sumnjamo da su je pribavili uz određeni novčani iznos”, ističe se u prijavi.
U prijavi se navodi da postoji sumnja da se ovo krivično djelo sprovodi u produženom trajanju zbog činjenice da je većina prijavljenih na osnovu takvih isprava zasnovala radni odnos i da rade više godina.
Najviše prijavljenih, njih 36, je iz Opšte bolnice i Doma zdravlja u Pljevljima, 11 iz Doma starih i šest iz vrtića Eko bajka.
Zarija Pavićević iz Alternative kazao je da ih tužilaštvo još nije obavjestilo o odbacivanju krivične prijave.
“Odbacivanje krivične prijave je jasan poziv ljudima da slobodno kupuju diplome. Uz prijavu koju smo podnijeli postoje takve diploma za koje ne znam zašto bi se vodio bilo koji postupak da su krivotrvorene, jer je to očigledno. Među tim diplomama ima jedna gdje je jedna gospođa sa 27 godina završila srednju školu u Tutinu za nepunih šest mjeseci”, rekao je Pavićević.
Kazao je da je škola u Tutinu zatvorena 2019. nakon trogodišnjeg rada jer su nadležni u Srbiji utvrdili brojne nepravilnosti, zbog čega su pojedinci i odgovarali.
Pavićević podsjeća da prema našem zakonu vanredni učenici u toku jedne školske godine mogu završiti jedan razred, a da među prijavljenim ima onih koji su za pola godine završili sva četiri razreda srednje škole.
“Ako su ovakve diplome za tužilaštvo validne, onda je to poraz našeg pravosudnog sistema”, kazao je Pavićević.
Kazao je da će on ili organizacija kojoj pripada ponovo podnijeti prijavu, nakon što je kroz Izmjene i dopune Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava omogućeno da se diplome koje su već nostrifikovane ponovo provjere.
To je do sada bilo nemoguće zbog člana 7 po kome diplome ne podliježu ponovnom postupku provjere.
U odbačenoj prijavi Alternativa navodi da sumnja da su prijavljeni radnici iz Pljevalja i drugih gradova u Crnoj Gori stekli diplome Medicinske škole u Tutinu, a da nikada nije otišao do tog grada već sumnjaju da je jedna škola stranih jezika iz Prijepolja bila posrednik, odnosno da su se diplome naručivale i stizale u Prijepolje.
“Sumnjamo da su prijavljeni dali mito službenom licu vlasniku i direktoru škole, neposredno i posredno da za njih izvrši službenu radnju, koju nije prema zakonu smjelo da izvrši, te im na taj način, sumnjamo, omogućio da se predstavi da su tokom školovanja položili ispite, svjesni da položeni ispiti nisu proizvod znanja”, navodi se u prijavi.
Srednja škola u Tutinu osnovana je 2. septembra 2016, a nepune tri godine kasnije 16. 7. 2019. rješenjem Ministarstva prosvjete Srbije školi se trajno zabranjuje rad zbog nezakonitosti u radu u drugom vremenskom periodu.
Iz Alternative su od tužilaštva tražili da u toku postupka procijeni da li su počinjena i druga krivična djela koja se gone po službenoj dužnosti.
“Sumnjamo da su počinili gore navedeno krivično djelo uopošteno, nesavjesno postupajući, odnosno pružajući medicinsku pomoć ili simulirajući da se pruža medicinska pomoć svjesni da za to ne posjeduju nikakvo znanje ni vještinu…”, navodi se u prijavi NVO Alternativa Crna Gora.
Prijava je podnijeta i zbog sumnje na nadriljekarstvo i davanje mita.
“Jer su se bavili liječenjem i pružanjem drugih medicinskih usluga, a za koje nemaju propisanu, odnosno odgovarajuću stručnu spremu, a za to su dobijali nagradu, odnosno platu…”.
izvor: vijesti.me