Ulazak BS u Vladu Milojka Spajića- “Izdaja principa Rafeta Husovića, Crne Gore i Crnogoraca”… (foto, video)
To što oko 35 članova nije došlo na sjednicu Glavnog odbora je pogubno za Bošnjačku stranku jer će se vjerovatno desiti raslojavanje, upozorio je geopolitički analitičar iz Sarajeva Admir Lisica, dok profesor sa tamošnjeg FPN- a Šaćir Filandra ocjenjuje da odluku BS da pristupi desničarskoj i provelikosrpskoj vladi ne treba precjenjivati jer se ona u njoj neće ništa pitati
laskom u rekonstruisanu izvršnu vlast Crne Gore Bošnjačka stranka upustila se u riskantnu trgovinu svojim političkim dignitetom i identitetom i dala legitimitet desničarskoj i provelikosrpskoj vladi, smatraju sagovornici Pobjede.
Iako reakcije zvaničnika Bosne i Hercegovine na ulazak Bošnjačke stranke u Vladu premijera Milojka Spajića za sada izostaju, profesor Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Šaćir Filandra ističe kako lično smatra principijelnim da ta partija treba samostalno da djeluje u Crnoj Gori i da se ona tako i ponaša.
– Ona treba najbolje da zna šta je dobro za njene glasače. Ona predstavlja samo te glasače, a ne i bošnjački narod. Ulaskom u ovakvu vladu upustila se u vrlo riskantnu trgovinu sa svojim političkim dignitetom i identitetom, s obzirom da je decenijama bila bedem crnogorskog stava – smatra profesor Filandra.
Uz sumnju da će od ulaska partije Ervina Ibrahimovića u aktuelnu crnogorsku vladu koristi imati bošnjački narod u Crnoj Gori, Filandra naglašava i da sada „umjesto principa, vladaju interesi“.
– Dao bog da od toga, osim vrha stranke, još neko od Bošnjaka ima koristi – kazao je Filandra u izjavi za Pobjedu.
Naš sagovornik, međutim, procjenjuje i da je Bošnjačkoj stranci, kao partiji manjinskog naroda, teško da ostane u opoziciji i da takav status šalje lošu poruku.
– Bilo koji izbor da je učinila Bošnjačka stranka bi pogriješila i nekima bi bila kriva. U ovom slučaju, legitimisaće jednu desničarsku, provelikosrpsku vladu, što nije pametno – smatra profesor Filandra.
Bošnjačka stranka se, prema njegovom mišljenju, trebala strpiti i čekati dublje demokratske promjene u crnogorskom društvu…
BONUS VIDEO: Kenana Strujić- Harbić- izlaganje oko rekonstrukcije 44. Vlade Crne Gore
– Jer samo takve vrijednosti svima, pa i Bošnjacima, osiguravaju budućnost. Ukratko, ne podržavam ulazak Bošnjačke stranke u Vladu, ali taj čin ne bih ni precjenjivao. Ipak se oni tu neće ništa pitati – zaključio je profesor Filandra.
Da je ulazak Bošnjačke stranke u Vladu „poguban“ za nju samu, uvjeren je i bosanskohercegovački istoričar i geopolitički analitičar Admir Lisica, koji ocjenjuje da je ta partija, sa značajnim kapitalom koji je stekla na osnovu rezultata na prethodnim izborima, morala lucidnije i trezvenije razmišljati o tome kako i na koji način kapitalizovati takav rezultat.
– Mogli su na početku da urade dosta toga i da na pametniji način budu dio vlasti. Naravno, manjinskim zajednicama jedan od ciljeva treba da bude da budu dio vlasti, jer samo ukoliko su u vlasti mogu popraviti vlastiti položaj. Međutim, u konstelaciji odnosa na političkoj sceni Crne Gore, gdje se posljednjih godina dešava porast nacionalizma, šovinizma i rigidnog velikosrpskog uticaja, ući na ovakav način u Vladu mislim da je pogubno za Bošnjačku stranku. To će ih koštati u budućnosti – uvjeren je Lisica.
Upozorava kako ovo može dovesti i do cijepanja partije.
– A svaki put kada se neka stranka dijeli, to je izuzetno nepopularno, posebno kada je riječ o manjinskim zajednicama. Osjećam da je Bošnjačka stranka u ovom trenutku poprilično podijeljena – navodi Lisica.
Naglašava, međutim, da je odluka o ulasku u Vladu donešena na Glavnom odboru Bošnjačke stranke i da je nije donio jedan čovjek pa se, samim tim, može smatrati i da je ona plod dogovora jednog dijela BS-a.
– Koliko god da se gospodinu Ibrahimoviću imputira da je on najveći krivac za ovo, jasno je da on ima podršku.
Ali, znamo i da se oko 35 članova nije pojavilo na sjednici GO i to je pogubno za Bošnjačku stranku, jer će se vjerovatno desiti raslojavanje. Ja ne bih volio da se to desi, jer to nije dobro ni za Bošnjake, ni za političku scenu Crne Gore. Ne bih volio da dođe do raslojavanja, međutim, očigledno je da postoje velike podjele unutar Bošnjačke stranke – kaže Lisica i dodaje kako osjeća da ni u aktuelnoj crnogorskoj vladi ne postoji konsenzus o ulasku Bošnjačke stranke u izvršnu vlast.
Bošnjacima Crne Gore Lisica želi da iz ove situacije izađu jači i bolji, ali i napominje da ljudima iz BS-a, da je bio u prilici da razgovara sa njima, ne bi preporučio da na ovakav način ulaze u vlast.
– Jer će sigurno snositi određene konsekvence. Bošnjaci u Crnoj Gori znaju da nagrade, ali i da kazne one koji ne rade ono što oni žele– ističe on.
Kaže da bi imalo smisla da se Bošnjačka stranka na ovakav potez odlučila prilikom formiranja aktuelne izvršne vlasti, ali da će, u aktuelnoj konstelaciji odnosa, za nju to biti pogubno.
– Tačno je da će ulaskom u Vladu Bošnjačka stranka dobiti određene benefite, ali sve bi to imalo smisla da se Bošnjačka stranka pametnije postavila na početku pregovaračkog procesa, a ne sada kada je Vlada u svom radu odmakla– navodi on.
Lisica na kraju zaključuje kako će Bošnjaci u Crnoj Gori dati svoj sud o ovom, ali i predstojećim događajima i da će to biti najbolji pokazatelj toga da li je ova odluka bila dobra ili ne.
Bošnjačka stranka je odlukom o ulasku u vladajuću svetosavsko-rusku koaliciju u Crnoj Gori podigla standarde društvenog nemorala i političke izdaje principa kojih se držao prvi predsjednik stranke, časni Rafet Husović, ocijenio je sarajevski advokat Senad Pećanin.
U objavi na platformi Iks, Pećanin je podsjetio kako je Husović još 2016. godine, uprkos pritiscima, savjetima i izdašnim ponudama koje su dolazile sa svih strana, odbio premijersku funkciju u, kako je naveo, četničkoj koaliciji za satiranje Crne Gore i Crnogoraca.
– Zahvaljujući aktuelnom predsjedniku Ervinu Ibrahimoviću, Bošnjačka stranka je izdala Crnogorce i Crnu Goru, okrenula leđa onima koji su se hrabro i ustrajno godinama borili protiv odnosa prema Bošnjacima kao „Turcima“ koje je opisivao Amfilohije Radović. Bošnjacima u Crnoj Gori partneri i saveznici su postale stranke koalicije čiji je lider četnički vojvoda Andrija Mandić. Vučićeva BIA je ovim konačno ispunila važan cilj. Nakon vođa albanskih partija u Crnoj Gori, konačno su našli bošnjačkog lidera spremnog da, radi par fotelja u novoj Vladi Crne Gore, sklopi savezništvo sa negatorima genocida u Srebrenici i slavljenicima Ratka Mladića – ocijenio je Pećanin.
Time je, smatra on, multietnički i antifašistički politički blok u Crnoj Gori razbijen i zamijenjen vladajućom multietničkom i profašističkom koalicijom.
Izetbegović: Bošnjaci imaju pravo i obavezu da participiraju u radu crnogorske vlade
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) i bivši predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović podržao je odluku Bošnjačke stranke da bude dio Vlade Crne Gore.
– Crna Gora je zemlja u kojoj su Bošnjaci konstitutivan i ravnopravan narod, to je i njihova zemlja, a time i njihova država, njena vlada i institucije. Bošnjaci imaju pravo, ali i obavezu da participiraju u radu crnogorske vlade bez obzira na politčke stranke koje se u njoj nalaze, njihovu retoriku i političke stavove. I mi u Bosni i Hercegovini redovito ulazimo u vlade sa strankama sa kojima imamo suprotstavljena gledanja na mnoga bitna politička pitanja – kazao je Izetbegović i dodao da je to neizbježno s obzirom na svu kompleksnost odnosa, stavova i interesa.
Izetbegović je istakao i da su Bošnjaci uvijek donosili stabilnost vlasti u Crnoj Gori.
– Predstavnici Bošnjaka u Vladi Crne Gore su uvijek donosili pozitivnu komponentu kada je u pitanju stabilnost, sigurnost i proces pomirenja među narodima i državama Balkana, kao i prevagu kada je u pitanju napredak Crne Gore ka članstvu u euroatlantskim asocijacijama. Uvjeren sam da će i sa 44. vladom Crne Gore biti tako – poručuje Izetbegović.
Autorka: Đurđica Ćorić
izvor: pobjeda.me