Ogorčenje u Hrvatskoj, ulica u PLJEVLJIMA nazvana po Branku Krvavcu: Crna Gora pošla tamo odakle je morala odavno pobjeći… (foto)
BRANKO Krvavac je pripadnik JNA. koji je stradao na dubrovačko hercegovačkom ratištu 23. oktobra 1991. godine. To što je dobio ulicu u Pljevljima izazvalo je ogorčenje u Hrvatskoj…
Skupština opštine Pljevlja nedavno je prihvatila inicijativu da se dio Ulice kralja Petra I, između ulica Omladinske i Velimira Jakića, preimenuje u ulicu Vukomana Tešovića, a preimenovana je i Tivatska ulica u prigradskom naselju Komini u ulicu Branka Krvavca.
Krvavac je pripadnik JNA koji je stradao na dubrovačko hercegovačkom ratištu 23. oktobra 1991. godine. To što je dobio ulicu u Pljevljima izazvalo je ogorčenje u Hrvatskoj.
Slobodna Dalmacija objavila je u tekst u kome navodi da je za Hrvatsku ali i za Crnu Goru to loša vijest, jer su Pljevljima “danas agresori na ponos, a herojstvo i čojstvo strani.
“To je njihova sramota, nije naša, da njihove poginule na dubrovačkom području, znači agresore, smatraju herojima. Ništa iznenađujuće, evo u Trebinju se 1. oktobar obilježava kao dan napada na opštinu Trebinje, što se tu više ima reći”, rekao im je Marko Mujan, jedan od zapovjednika odbrane Dubrovnika u ratu.
Na ovu odluku opštine Pljevlja gleda kao na logičan nastavak situacije u Crnoj Gori.
“Oni imaju prava da donose svoje odluke kako hoće, ali time dokazuju da ono što se dogodilo njima i ne znači puno. Taj neki vojnik JNA život je izgubio na dubrovačkom ratištu i za to mu daju zasluge.
Ne znam, možda je on imao neke druge, osim agresorskih, zasluge u Pljevljima, ali to ne može eliminisati zlo u kojemu je učestvovao i zlodjela koja su se nama dogodila. S obzirom na novu vlast, Crna Gora opet je pošla tamo odakle je morala odavno pobjeći, a taman su se bili malo počeli popravljati, barem politički. Izgleda da su opet pale maske i da se nije zatrlo ono zlo koje je ne tako davno nas pogodilo”, dodao je Mujan.
Za mišljenje su pitali prof. dr. Vandu Babić Galić, savjetnicu ministra vanjskih poslova Grlića Radmana.
“Crnoj Gori je Republika Hrvatska iskreni prijatelj i zagovaratelj na njenom evropskom putu, što je i tokom obnove crnogorske nezavisnosti te poslije toga Hrvatska nebrojeno puta i dokazala. Takođe, Hrvatska poštuje sve nevine žrtve pa i nasilno mobilizovane, koje su u zabludi uz sprovođenje velikosrpskog projekta izgubile živote na dubrovačkom ili bilo kojem ratom pogođenom području u Republici Hrvatskoj”, kazala je ona.
Dodaje da bi se to moglo razumjeti kao savezništvo s političkim strukturama koje u Crnoj Gori otvoreno sprovode i zalažu se za prorusku i velikosrpsku agendu.
“Hrvatska ima odgovornost kao članica EU-a i NATO saveza budno pratiti i pomagati sve progresivne ideje i napore, ali i jasno ukazivati na destruktivnu velikosrpsku politiku koja se i ovim primjerom u Crnoj Gori nažalost revitalizuje. Posebno pazimo na autohtonu hrvatsku manjinu, odnos vladajućih prema njima, odnosno poruke i djela koja dolaze i iz vrha vladajućih crnogorskih struktura, ali i iz Srpske crkve u Crnoj Gori, u ovom kontekstu konkretnog djelovanja popa Backovića u Tivtu”, kaže Babić Galić.
Zatim je dodala.
“Sada je jasnije zašto je crnogorski ministar Milović izbačen iz PES-a nakon intervjua u hrvatskim medijima, koji je kod nas prepoznat kao snažan korak prema suočavanju s vlastitom prošlošću i guliverovski iskorak Crne Gore prema Evropskoj uniji”, navodi ona.
izvor: aktuelno.me