Bez novih slučajeva ,,piši- briši“ olovki: U, toku provjera svih popisnih listića prije unošenja u bazu podataka… (foto)
Državni instruktori provjeravaju kompletan popisni materijal i ispostavilo se da su, u svim slučajevima u kojima je utvrđena upotreba „piši- briši“ olovki, podaci vjerodostojno preneseni i da su identični i na originalu i kopiji popisnice.
To je juče pred Odborom za praćenje primjene Sporazuma o uslovima za održavanje popisa, predstavljajući Izvještaj o aferi „piši-briši“, saopštio direktor Monstata Miroslav Pejović.
– Ti slučajevi su sporadični. Vjerodostojnost podataka je potpuno tačna i na kopijama i na originalima i ti ljudi nijesu ni znali da su to „piši-briši“ olovke“ – ustvrdio je Pejović i dodao kako su sa popisivačima koji su koristili spornu olovku raskinuti ugovori.
PROCESUIRANI
Kada je riječ o Podgorici, gdje je kod 16 popisivača i jednog instruktora utvrđena upotreba sporne olovke, Pejović je naveo da su svi ti slučajevi procesurani.
Dodao je i da će slično slučajevi iz ostalih opština, takođe, biti proslijeđeni Upravi policije.
Odgovarajući na pitanje poslanika Demokrata Nikole Rovčanina, Pejović je kazao i kako je posljednji slučaj upotrebe „piši-briši“ olovki utvrđen prije desetak dana u Budvi i Danilovgradu.
– Imamo kompletne izjave tih popisivača da nijesu znali da su u pitanju „piši-briši“ olovke. Svako domaćinstvo koje su oni uradili je ponovo obiđeno i utvrđena je stroprocentna vjerodostojnost duplikata i originala – rekao je Pejović.
Izvor Pobjede iz vrha opozicije saopštio je da vjeruje da je problem sa olovkama ,,piši-briši“ riješen jer nije bilo novih slučajeva a svi prethodni su procesuurani.,,Očigledno da je otkrivanje prvih popisivača koji su koristili te sporne olovke spriječilo dalje masovne zloupotrebe.
Taj slučaj je vjerujemo riješen i sada smo fokusirani na provjeru a potom i na metodologiju popisa, odnosno kako će se podaci računati, jer i oko toga treba da se dogovorimo“, rekao je izvor Pobjede koji očekuje da 29. decembra bude počeo unos u bazu podataka nakon što budu provjereni svi popisni listići od strane popisnih komisija.
FOKUS U TRI GRADA
Pejović je dodao da su Podgorica, Budva i Kotor u fokusu Monstata i da ta institucija prima značajan broj poziva građana Podgorice da se popišu.
– Svi kapaciteti su uključeni u proces i vjerujem da ćemo do četvrtka stići sve -rekao je Pejović.
Na pitanje poslanika DPS-a Jevta Erakovića da li je taj proces moguće završiti za tri dana, Pejović je odgovorio potvrdno.
– U ponedjeljak smo imali više od 200 poziva iz Podgorice koji su se preklapali u Monstatu i Popisnoj komisiji. Uspjeli smo da dodatnim uključivanjem popisivača riješimo te slučajeve. Vidimo da je jutros usporila dinamika poziva i vjerujem da do kraja četvrtka možemo stići – rekao je Pejović.
On je objasnio i da je od početka popisa do sada popisano 618.351 građanin, 199.081 domaćinstvo i 356.464 stana.
Za sada je, kako je naglasio Pejović, potvrđeno i 69 konačnih slučajeva odbijanja učešća u popisu, dok će u 152 slučaja Popisna komisija još jednom pokušati da ubijedi građane da se popišu.
Pejovićeva zamjenica Snežana Remiković je, odgovarajući na pitanja poslanika, navela kako je još rano govoriti o analizi povećanja ili smanjenja
broja stanovnika i objasnila da će to biti moguće kada se iz popisanog stanovništva izdvoji ono sa mjestom uobičajenog boravka.
– Ne bismo se usudili da komentarišemo da li je to rast ili pad u svim ovim opštinama. Da sačekamo rezultate koji će biti uporedivi – rekla je Remiković.
Objasnila je i da će stranci, ukoliko zadovoljavaju mjesto uobičajenog boravka, biti u stvarnom stanovništvu.
– S tim da će se, u okviru tog uobičajenog mjesta boravka, u svakom momentu moći označiti broj stranaca, kao što je i prethodnog puta 2011. godine bio iskazivan- navela je Remiković.
Preliminarni podaci 28. januara, rokovi će biti probijeni
Remiković je pojasnila i da je zakonom previđeno da preliminarni podaci popisa budu objavljeni u roku od 30 dana od završetka popisa, odnosno najkasnije do 28. januara.
– Ti podaci se odnose na broj stanovnika, domaćinstava i stanova po naseljima, opštinama i u državi – rekla je Remiković.
Poručila je i kako sumnja da će rok od tri mjeseca za objavu ostalih podataka biti ispoštovan.
– Prije svega zbog dinamike unosa. I kontrola podataka preko softvera će sigurno produžiti objavu podataka za mjesec – dodala je Remiković i navela da planiraju da bude u roku od šest mjeseci nakon završenog terenskog rada.
Remiković je kazala i da je redukovan broj popisivača koji imaju produžene ugovore.
– A to su svi koji su zaduženi za popisne krugove koji nijesu obiđeni. U Podgorici imamo oko 200 i nešto ili 300 krugova koji nijesu u potpunosti završeni. Na svim tim krugovima smo uključili dodatne popisivače – zaključila je Remiković.
izvor: kodex.me