INSTRUMENT STRANOG UTICAJA- Rektor Vladimir Božović: Vektor ruske meke moći u Crnoj Gori… (foto, video)
Riječ je o Vladimiru Božoviću, profesoru, matematičaru i kriptografu, osnivaču portala IN4S, osnivaču NVO Akademska alternativa, bivšem predsjedniku Izvršnog odbora Matice srpske u Crnoj Gori, osnivaču Srpske kuće u Podgorici i aktuelnom rektoru Univerziteta Crne Gore…
PODGORICA: Crna Gora, Zanimljivosti, vijesti, ponedeljak, 14. VIII. 2023… 11: 15… INSTRUMENT STRANOG UTICAJA- Rektor Vladimir Božović: Vektor ruske meke moći u Crnoj Gori… (foto, video)
Ovdašnji matematičar i univerzitetski profesor izgradio je impresivnu sferu uticaja koja pokriva medijski, kulturni, NVO te prostor obrazovanja. Identitetsku sferu, moglo bi se reći. Srpsko-rusku identitetsku sferu, najpreciznije.
Vladimir Božović
Nemoguće je, barem ne uspješno, baviti se matematikom na iracionalan način. Baš kao što je nemoguće voditi uspješan a iracionalan biznis ili politiku. Bliskost u racionalnosti matematike, biznisa i politike potvrđuje i crnogorska zbilja.
Riječ je o Vladimiru Božoviću, profesoru, matematičaru i kriptografu, osnivaču portala IN4S, osnivaču NVO Akademska alternativa, bivšem predsjedniku Izvršnog odbora Matice srpske u Crnoj Gori, osnivaču Srpske kuće u Podgorici i aktuelnom rektoru Univerziteta Crne Gore.
MEKA MOĆ I TVRDA BATINA
Vladimir Božović je, potvrđuju izvori CdM-a, pojavno šarmantan i uljudan čovjek. Vole ga studenti. Vole ga i profesori: lijepe riječi za njega u studiju kod Danila Marunovića imala je i oštrim replikama sklona Draginja Vuksanović Stanković. Dobru saradnju sa njim ima i Rajka Glušica, koju je URA postavila za predsjednicu Upravnog odbora Univerziteta. To ne čudi, jer je profesorica Glušica vrlo dobra u disciplini dobre saradnje, pa je tako tečno sarađivala i sa Božoviću ideološki suprotstavljenima, bivšim rektorom Ljubišom Stankovićem, kao i bivšim ministrom prosvjete Slobodanom Backovićem.
Božovićev pristup u komunikaciji je civilizovan, on zrači tolerancijom. Što je u skladu sa idejom koju je Božović izlagao u javnim nastupima: da je u današnjem svijetu „meka moć“ superiorna u odnosu na klasične agresivne imperijalne politike. Držeći se tog načela Božović je svoju meku moć proširio na čitav crnogorski Univerzitet.
„Meka moć“, međutim, ne može funkcionisati bez batine. Kao što je govorio Teodor Ruzvelt: „Govori tiho i nosi veliku batinu“. Božovićeva batina je IN4S, portal koji se na do sada u Crnoj Gori neviđeno brutalan način, koji pod noge baca svako pisano i nepisano pravilo profesionalnog novinarstva, obračunava sa ideološkim, nacionalnim i svim drugim neprijateljima svoga osnivača.
Američka administracija je IN4S označila kao ruski propagandni aset i sredstvo ruske meke moći u Crnoj Gori. Pa ipak, kada je francuski ambasador gospodin Kristijan Timonije promovisao projekat „Regionalni centar za borbu protiv sajber napada“, učinio je to stojeći pored rektora Božovića, koji u tom projektu ima ulogu NATO partnera.
Ideja projekta je da taj NATO Centar regionu i Crnoj Gori pruži pomoć u hibridnom ratu i odbrani od sajber napada, prije svega onih iz Rusije. Kao logičan partner u tom projektu pojavio se Vladimir Božović, koji je osnivač portala koji, kako je saopštila vlada SAD, lidera Sjevernoatlantskog saveza, blista u ruskom hibridnom ratu protiv Crne Gore.
Kao i svi ozbiljni ljudi, Vladimir Božović ima precizan sistem vrijednosti i čvrstu ideologiju. Koja staje u njegovu tvrdnju da je Crna Gora zemlja „srpske, pravoslavne, proruske panslovenske suštine“.
Božović je u iskazima jasan. Njegova izlaganja djeluju kao mapa djelovanja, uputstva za akciju – što su, pokazalo je vrijeme, i bili. Vladimir Božović, koji izbjegava svjetla reflektora i preferira djelovanje iz sjene, centralna je intelektualna figura 30-avgustovske Crne Gore.
Raskorak između gore-od-tabloidne, besprizorne, hajkačke, uličarske uređivačke politike i prakse IN4S-a i uglađenog javnog i profesionanog nastupa rektora Božovića može iznenaditi samo one neupoznate sa novom, upgradeovanom selekcijom lidera Srpskog sveta. Isti raskorak, naime, pokazao je i Porfitije Perić, srpski patrijarh.
Zbog čega za rektora važi ono što je za Perića napisao Viktor Ivančić, parafraziramo: na Božovićevoj poziciji vektora meke ruske moći u Crnoj Gori možda se mogla naći pogodnija ličnost od njega, ali nipošto i pogodnija dvoličnost od njegove.
TAKO JE GOVORIO BOŽOVIĆ
“Da li znate zemlju i narod u kojima se kroz agresivne medije, falsifikatma u obrazovnom sistemu koristeći represivna politička sredstva potomci obračunavaju sa precima? Da li znate za zemlju u kojoj su posljednjih 20 godina inženjeri novog identiteta osmislili i novi jezik i ime novog jezika samo da bi se time udaljili od suštine i bića istorijskog nasljeđa njenog naroda?
Da li ste čuli za zemlju u kojoj je tradicionalna crkva napadnuta od pseudo religioznih organizacija koje su sponzorisane sa zapada a maskirane u formi pravoslavlja? Da li vam je poznata takva zemlja? Koje je njeno ime? Ukrajina ili Crna Gora? Ove sličnosti između dvije zemlje su namjerno, naravno, istaknute, da bi frapantan nivo saglasnosti i navedenih detalja nedvosmisleno ukazao da se radi o istoj politehnologiji koja je pripremljena u obje zemlje. I naravno sa istim ciljem.”
Ovako je 2015. godine na konferenciji „Borba Rusije i Srbije juče idanas, Drugi svjetski rat, Jugoslavija 1991-1999, Ukrajina 2014-2015“ govorio doc. dr Vladimir Božović, čovjek koji od kraja jula 2021. upravlja Univerzitetom Crne Gore.
Božovićevu tezu o sličnosti crnogorskog i ukrajinskog slučaja kasnije će reprodukovati srpska desnica u Crnoj Gori – između ostalih i braća Mićović.
Na pomenutoj konferenciji Božović je predstavio „Analizu vektora meke moći u Crnoj Gori“.
“Srpska pravoslavna crkva je najznačajniji i najvitalniji proruski društveni organizam u Crnoj Gori i ima ogromni potencijal koji Rusija nije u potpunosti iskoristila. Crna Gora je u istorijskom smislu zemlja srpske pravoslavne, proruske i panslovenske duhovne suštine, ali su se ti slojevi pod dejstvom različitih uticaja polako trošili”, kazao je tada Božović.
On je u istom tom govoru iz 2015. godine ustvrdio i da su socijalizam, američki filmovi i muzika krivi što Crnogorci više nisu većinom pro-ruski Srbi.
To izlaganje Božovića imalo je posebnu težinu jer se od tada SPC direktno uključuje u političke procese u Crnoj Gori kroz podršku Demokratskom frontu. U jesen 2015. došlo je do višednevnih nasilinih protesta DF-a u Podgorici. Na tim skupovima učešće su uzeli i predstavnici SPC.
„IN4S je stvoren kao krik očaja u uslovima medijske, ali i političke okupacije. On je kreiran kao borbeni medij za opstanak identiteta koji je bio ukliješten u totalitarističkim čeljustima. IN4S je s obzirom na težinu ključnih afera koje je pokretao bio prinuđen da maltene radi u ilegali. Novinari i saradnici su bili razmješteni na različitim geografskim lokacijama. Bila je to zaista veličanstvena, žilava i hrabra borba, u kojoj je trebalo inteligencije da se umakne svim režimskim zamkama”, kazao je 2021. Božović. Tada je već obavljao dužnost v.d. rektora UCG.
Božović je javno veliki pritivnik NATO-a, sa kojim će, kako smo vidjeli, ostvariti saradnju u oblasti odbrane Crne Gore od ruskih akcija usmjerenih na to da se vrati svojoj, kako je isti, ne drugi Božović objasnio, „proruskoj suštini“.
“NATO je agresijama širom svijeta, a koje lokalni šarlijevci-uveoci nevino imenuju kao ”intervencije”, prepakivao, sjeckao i razgrađivao mnoge države. Na njihovim zgarištima uspostavljeni su protektorati po modelu nacističkih marionetskih tvorevina. Danas, u tim demokratijama bodljikave žice najčešće bjesne građanski ratovi i nezapamćeni zločini… Dakle, NATO bombardovanja su, pored čisto ”humanitarne” funkcije, postala ključna oruđa novih geopolitičkihrazgraničenja,”, pisao je u junu 2015. Božović u kolumni koju je objavio Dan.
Prema njegovim riječima, suverenitet je odavno postao lukuz velikih i jakih.
“Državice poput Montenegra koje se svakodnevno, paunovski razmeću nekom važnošću su poput onih mrava iz vica koji se silno gorde kako ”tutnje” mostom dok marširaju sa slonovima. Zato je i ona antologijska Đukanovićeva opaska da je važno da Crna Gora bude ”za stolom gdje se donose krupne odluke” beskrajno, nadrealno uveseljavajuća”, pisao je Božović u pomenutoj kolumni.
Osim što se sa Amfilohijem Radovićem dijelio uvid o sličnosti NATO i nacističke politike, kao i uvjerenje da je suverenitet „državice“ Crne Gore besmislen i izlišan, rektor Božović je zagovarao ponovno ujedinjenje Crne Gore sa Srbijom – tekstovi u kojima iznosi taj stav objavljeni su u medijima, kao i na njegovoj ličnoj veb prezentaciji.
“Vjerovatno su mnogi zaboravili da je Montenegro jedinstvena tvorevina i po tome što istorijske obmane ”ojačava” donošenjem zakona. Ozakonjivanje laži, o zar se i to može? Tako je 2011. donešen zakon o dinastiji Petrović u kom je režim ”ozakonio” Srbiju kao okupatorsku silu 1918, a najavljuju novi talas parlamentarnog utvrđivanja istorijskih ”istina”. A istina je da su u Crnoj Gori ratnih godina 1914 – 1918 skoro svi željeli južnoslovensko ujedinjenje, ponajprije sa Srbijom”, iznio je Božović rezultate svog istraživanja javnog mnenja među Crnogorcima s početka XX vijeka.
U istom tekstu rektor je naveo da je Kosovski zavjet DNK „ujedinjenja“ iz 1918. Eho te teze, koja nije Božovićeva, teze koju je bezbroj puta ponovio Amfilohije, nakon 30. avgusta odzvanja Crnom Gorom. Nekada se javlja u stihovima nezvanične himne litija, „Veseli se srpski rode“, a nekada u vidu natpisa „Kad se vojska na Kosovo vrati“, koji se šire crnogorskim gradovima, kao uvjerljiva najava mira i stabilnosti na Balkanu.
“Da se baš svi mostovi ne bi survali, da se naše unutrašnje obale ne bi potpuno razdvojile, da bi se ujedinili, moramo da pobijedimo! Opet. Baš kao i 1918!”, uskliknuo je s ljubavlju svojevremeno Božović.
Tako je i bilo.
BONUS VIDEO: Rektor Univerziteta Crne Gore Vladimir Božović zvanični administrator IN4S portala
izvor CdM