Ljepota Pešterske visoravni
Pešterska visoravan je jedno od najfascinantnijih prirodnih područja u Srbiji i Balkanu. Smještena na jugozapadu Srbije, ova visoravan se prostire između planina Zlatibor, Golija i Jadovnik. Svoje ime dobila je po naselju Pešter koje se nalazi na njenom teritoriju.
Lepota Pešterske visoravni leži u njenom jedinstvenom geografskom i geološkom karakteru. Ovo područje predstavlja vrstu visoravni ili platoa sa prosječnom nadmorskom visinom od oko 1.000 metara. Pešter je jedna od najvećih visoravni u Evropi, koja se prostire na površini od oko 1.000 kvadratnih kilometara.
Pešterska visoravan se odlikuje predivnim krajolikom koji čine pašnjaci, livade, šume i rijeke. Ova oblast je poznata po svojoj netaknutoj prirodi, bogatim biljnim i životinjskim vrstama, kao i spektakularnim prirodnim fenomenima.
Jedan od najimpresivnijih prirodnih fenomena na Pešterskoj visoravni je Pešterska visoravanska pećina, jedna od najdužih pećina u Srbiji. Ova pećina je bogata stalaktitima, stalagmitima i podzemnim jezerima, te pruža spektakularne prizore za posjetitelje.
Pešterska visoravan je također poznata po svojim termalnim izvorima i ljekovitom blatu. Ovi prirodni resursi su privukli mnoge posjetitelje koji dolaze u ovo područje radi opuštanja i liječenja različitih zdravstvenih problema.
Osim svoje prirodne ljepote, Pešterska visoravan je također poznata po bogatoj kulturnoj baštini. Na ovom području se nalaze brojni stari manastiri, crkve i spomenici koji svjedoče o dugoj istoriji i kulturnom naslijeđu ovog kraja.
Pešterska visoravan nudi i razne mogućnosti za aktivnosti na otvorenom. Posjetitelji mogu uživati u planinarenju, biciklizmu, vožnji konja i istraživanju prirodnih staza i puteva. Ovo područje također nudi izvrsne uslove za obavljanje poljoprivrednih aktivnosti, posebno stočarstva.
Posjet Pešterskoj visoravni pruža priliku da se u potpunosti uroni u netaknutu prirodu, uživa u miru i tišini, istražuje fascinantne pećine i otkriva kulturno naslijeđe ovog područja
autor teksta i foto : Senad Senko Župljanin
izvor: http://ibalkan.net