VELIKA TUGA U BOSNI: Na Ahiret preselio Senahid (Derviš) Halilović akademik i autor Pravopisa bosanskoga jezika, dženaza danas u SARAJEVU… (foto, video)
Redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i dopisni član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine preselio je na Ahiret u Sarajevu, saopštila je ANUBiH…
SARAJEVO: BiH, Crna Hronika, vijesti, četvrtak, 27: IV- 2023, 00: 34… VELIKA TUGA U BOSNI: Na Ahiret preselio Senahid (Derviš) Halilović akademik i autor Pravopisa bosanskoga jezika, dženaza danas u SARAJEVU… (foto, video)
Obavještavamo rodbinu, prijatelje, poznanike i komšije da je dana 24.04.2023.god.u 66- oj. godini života na Ahiret preselio naš dragi Senahid (Derviš) Halilović.
Dženaza će se obaviti u četvrtak 27.04.2023. godine u 17: 00 na Gradskom groblju Bare.
Komemoracija će biti održana istog dana u 15 sati u Narodnom pozorištu.
Da mu dragi Allah dž.š. podari Džennet, a porodici sabur.
Jasminko Halilović, sin preminulog Senahida, člana Akademije nauka i umjetnosti BiH, redovnog profesora Filozofskog fakulteta u Sarajevu te autora pravopisa bosanskog jezika se na društvenim mrežama oprostio od svog oca.
– U porukama koje dobijamo opisuju ga kao vrhunskog naučnika, historijsku ličnost, blagog i dobrog čovjeka. Za nas je prije svega bio najbolji Jasminkov babo, Ajdinin tata, Samijina ljubav. U ovim teškim trenucima vaše riječi o njemu pružaju nam utjehu — hvala što dijelite sjećanja na njega.
Komemoracija akademiku Senahidu Haliloviću bit će održana u četvrtak 27. 4. 2023. u 15 sati u Narodnom pozorištu. Dženaza će biti održana istog dana u 17 sati na Gradskom groblju Bare. Tevhid će biti proučen istog dana u 18: 30 sati u Alipašinoj džamiji. Na dženazu i tevhid mogu doći i žene i muškarci.
Zahvalan sam svima koji su uz nas– napisao je na društvenim mrežama Jasminko Halilović, koji je inače direktor Muzeja ratnog djetinjstva.
Senahid Halilović rođen je 1958. godine u Tuholju, a diplomirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu 1980. na grupi za južnoslovenske jezike i književnosti. Na istom fakultetu završio je postdiplomske studije, a 1990. odbranio doktorsku disertaciju. Tokom 1989. boravio je na stručnom usavršavanju na Humboldtovu univerzitetu u Berlinu, podsećaju iz ANUBIH.
Akademik Halilović diplomirao je, magistrirao i doktorirao na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Prvu knjigu Bosanski jezik u kojoj je progovoreno o posebnostima bosanskog jezika kao ravnopravnog idioma hrvatskom i srpskom jeziku objavio je 1991. godine.
“Nakon te knjige, koja je srušila barijere na putu afirmacije bosanskog jezika i nakon početka rata, Halilović pristupa izradi kapitalnog djela Pravopisa bosanskoga jezika. Iako rađen u teškim uslovima u ratnom Sarajevu i bez podrške adekvatnog tima, pravopis objavljen 1996. postaje temelj standardizacije bosanskog jezika”, objavio je Slavistički komitet BiH, prenosi Fena.
U godinama koje slijede, kako su istali iz Komiteta, Halilović nastavlja s presudnim doprinosom standardizaciji bosanskog jezika, prvo kao koautor Gramatike bosanskoga jezika, a zatim i Rječnika bosanskoga jezika.
Standardizacija bosanskog jezika
“Konačno, doprinos standardizaciji bosanskog jezika Halilović zaokružuje 2017. godine drugim izdanjem Pravopisa bosanskoga jezika, koje je objavljeno i kao besplatna mobilna aplikacija koju je preuzelo preko 30.000 ljudi”.
Halilović je karijeru započeo na Institutu za jezik u Sarajevu, da bi zatim na Filozofskom fakultetu u Sarajevu proveo 30 godina.
Pod rukovodstvom akademika Halilovića u Slavističkom komitetu objavljeno je nekoliko desetina knjiga, među kojima se ističe Bosanskohercegovački lingvistički atlas.
Akademik Senahid Halilović objavio je 18 knjiga štampanih u više od 100.000 primjeraka, te više od 100 naučnih i stručnih radova. Član Akademije nauka i umjetnosti BiH postao je 2019. godine.
BONUS VIDEO: Preselio na AHIRET akademik Senahid Halilovič, autor Pravopisa bosanskog jezika
IZVOR: AGENCIJE