ISTEKAO ROK: Da li će MILO Đukanović UKAZOM raspustiti Skupštinu i zakazati vanredne izbore?
Rok za formiranje nove Vlade istekao je danas, zbog čega predsjednik države Milo Đukanović stiče ustavno pravo da ukazom raspusti Skupštinu i dan kasnije raspiše vanredne parlamentarne izbore.
Kako mandatar nije bio ni formalno predložen u zakonskom roku, prema tumačenjima eksperata iz oblasti ustavnog prava, moglo bi se zaključiti da su se stekli svi uslovi za održavanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Odredbe člana 95 i 103 Ustava Crne Gore ukazuju na nadležnost Predsjednika Crne Gore da Skupštini predlaže mandatara za sastav Vlade u roku od 30 dana od dana konstituisanja Skupštine ali nakon “obavljenog razgovora” sa predstavnicima političkih partija zastupljenih u Skupštini, dvoje sudija Ustavnog suda i Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda”.
Ipak, kad je riječ o Institutu raspuštanja Skupštine koji je uređen članom 92 Ustava, ustavotvorac je samo uredio da se Skupština raspušta ako ne izabere Vladu u roku od 90 dana od dana kada Predsjednik Crne Gore prvi put predloži mandatara (član 92 stav 1).
Ta analogija mogla bi se primijeniti i u slučaju kada mandatar nije formalno ni predložen u zaknoskom roku, jer se usljed pravne praznine ostavlja prostor za pravno tumačenje.
Jasno je da ovlašćenje raspuštanja Skupštine ima izvršna vlast – Vlada i Predsjednik Crne Gore.
No, kako je Vlada u tehničkom mandatu, očigledno je da ona nema ovlašćenja da raspusti Skupštinu, te je ta nadležnost sad isključivo u rukama Predsjednika Crne Gore.
Da li će predsjednik iskoristiti svoje ustavno pravo, s obzirom da mandatar nije ni predložen, i raspustiti Skupštinu i raspisati vanredne parlamentarne izbore, ostaje da se vidi u narednih nekoliko dana.
No, imajući u vidu da Ustavni sud nije u funkciji, za nesmetano održavanje izbora, potrebno je da Skupština za najmanje 40 dana, završi proces izbora sudija tog suda, što dodatno usložnjava proces potencijalnog održavanja vanrednih parlamentarnih izbora.
Proces izbora sudija US počinje objavom liste kandidata koja mora biti dostupna javnosti najmanje deset dana. Nakon čega predlagač, u ovom slučaju Ustavni odbor, obavlja razgovore sa svim kandidatima i predlaže četiri nedostajuća kandidata Skupštini. Za predlog je potrebna kvalifikovana većina.
izvor: standard.me