IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

BOŽENA Jelušić: Ne želim da aboliram DRITANA Abazovića

U Crnoj Gori svakodnevno se svjedoči toksičnosti u javnom prostoru, što rezultira agresijom, tenzijama i pojačanim stereotipima, jedna je od poruka sa današnjeg okruglog stola „Dijagnoza i terapija slobode izražavanja, govora mržnje i etničkih tenzija“, koji je organizovao Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).

“Situacija sa govorom mržnje počela se posebno pogoršavati poslije 2016. godine”, kazala je poslanica Građanskog pokreta URA, Božena Jelušić.

Jelušić je dodala da se sada u Crnoj Gori živi proces koji se ogleda u jasno vidljivim nacionalnim i vjerskim razlikama, što uništava društvo.

“Jedan od koncepata medijske pismenosti da se ljudi zapitaju šta je svrha medijske poruke koju šalju političari. Primarno bitka za moć i za novac su dva temeljna razloga narastanja ovakvih pojava”, smatra Jelušić.

Upitana u vezi navoda premijera Dritana Abazovića o pojedinim medijima istakla da joj ne bi palo na pamet da abolira Abazovića.

“Ono što je krajnja realizacija, kao izjava, mora da bude izložena kritici i jednoj vrsti društvene sankcije, i naravno institucijalne kada je to potrebno”, ocijenila je poslanica.

Poslanik Socijaldemokrata, Boris Mugoša, je naveo da je bilo dosta kritika do 30. avgusta 2020. godine o ponašanju prema medijima i nevladinom sektoru, smatra da treba uvažavati drugo mišljenje, i dati argumente kada nismo saglasni, ali da tokom tog izlaganja ne treba da ugrozimo ničiji kredibilitet.

Čitaj još:   OČEKIVANO: Predsedništvo DPS- a predložilo Mila Đukanovića za predsedničkog kandidata... (foto, video)

“Licemjerno je kada na bazi tih argumenata dođete na pozicije odlučivanja, i onda se još gore ponašate nego oni koje ste kritikovali. Ja mislim da to nije zrelo i da vi ne znate da radite”, kazao je Mugoša.

Mediji ne mogu pobjeći od odgovornosti, jer su više dio problema nego rješenja , kazala je direktorica Instituta za medije Olivera Nikolić.

“Ukoliko smo spremni da priznamo da je stanje haotično, da je sve dio bolnog procesa sazrijevanja jednog društva, da osvojene slobode svako za sebe mora njegovati, a najviše o ni koji imaju moć i uticaj, onda lijeka ima”, istakla je Nikolić.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, Siniša Bjeković, kazao je da je sloboda izržavanja zdravo stanje, a govor mržnje i etničke tenzije su bolest društva.

Bjeković je upozorio da nije dobro što je crnogorsko društvo postalo prepolitično i smatra da tenzije treba da spuste oni koji ih stvaraju.

izvor: gradskiportal.me

Čitaj još:   KAKVA GREŠKA Vučića: Strane novinare odveo na luksuznu večeru, pa im otkrio "najveću tajnu"... (foto)
ZAGREB: Kontraverzni Marko Tompson opet podijelio Hrvatsku?

Kada je hrvatske fudbalere u Zagrebu dočekalo pola miliona navijača, Read more