IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

DILEME ILI ŠTA KAŽE ZAKON: Ko plaća kada se nešto pokvari u iznajmljenom stanu? (foto, video)

 Odgovor smo potražili od pravnika i agenta za nekretnine. Bura na tviteru…

BEOGRAD: Regija, Zanimljivosti, subota, 03. IX… 00: 18… DILEME ILI ŠTA KAŽE ZAKON: Ko plaća kada se nešto pokvari u iznajmljenom stanu? (foto, video)

Živite kao podstanar, a pokvario vam se bojler, mašina za pranje veša ili frižider i sada niste sigurni ko treba da platiti štetu i popravku, vi ili stanodavac? Odgovor smo potražili od pravnika i agenta za nekretnine.

Dileme nema– ukoliko stanar nije namerno ili svojim nemarom načinio štetu, za popravku svih predmeta koji će nakon iseljenja ostati u stanu, zadužen je stanodavac.

Bura na tviteru

Samo jedan tvit uspio je da izazove lavinu komentara u kojima se, između korisnika ove društvene mreže, vodi polemika o tome ko je, stanodavac ili zakupac, dužan da popravi i plati štetu na bojleru, ili nekom drugom kućnom uređaju.

“Izdao sam stan jednoj djevojci. Pokvario se bojler u stanu i ona me zove ja da nađem majstora i da platim popravku. Rekao sam joj da ima fore do prvog da se iseli. E tako”, napisao je jedan tviteraš.

Čitaj još:   HAOS U ZAGREBU: TAKSISTA ZAKLJUČAO DVIJE DJEVOJKE U VOZILU! Naplatio 190 eura za 15 minuta vožnje, uslijedio je haos u... (foto)

Povela se polemika- ko treba da plati popravku bojlera?

Kako ističu pravnici sa kojima smo razgovarali, sve se definiše ugovorom. Ipak, ugovor uglavnom ističe da je obaveza vlasnika stana da popravi, u ovom slučaju bojler, ali i bilo koji drugi uređaj u stanu.

Objašnjenje leži u tome da uređaj pripada vlasniku stana, sve kvarove na uređajima koji ostaju nekretnini nakon selidbe zakupca, treba da popravi vlasnik. Izuzetak jesu kvarovi koje je zakupac napravio namerno ili je jednostavno bio nemaran.

Isto kaže i Milić Đoković, procijenitelj i sudski vještak.

“To se sve definiše ugovorom, ali u većini slučajeva stanodavac je dužan da sanira štetu. Razlog je jednostavan- taj uređaj koji se pokvario je njegov i ostaće u njegovom vlasništvu i kada zakupac koji trenutno stanuje u nekretnini odluči da se iseli. Naravno, ovo važi samo ukoliko je stanar koristio uređaj po ‘propisima’ odnosno uputstvima. Ukoliko nije, trošak treba da snosi on”, objašnjava Đoković za Nova.rs.

Šta kaže zakon?

Zakon o obligacionim odnosima kaže da je obaveza zakupodavca, između ostalog, i održavanje stvari ispravnima za vrijeme trajanja zakupa.

Čitaj još:   JELENA Marković o grafitu na školi u Beranama: Sve će to Ervin pozlatiti sa četničkim vojvodom Mandićem”... (foto)

Ipak, iako ovo zvuči jednostavno, najbolji način da se zaštite, bilo od bahatih stanodavaca, ili nemarnih stanara, jeste potpisivanje ugovora o zakupu koji, prema Zakonu, ne mora da bude overen kod notara.

BONUS VIDEO: 5 savjeta prilikom najma stana u Njemačkoj

izvor Nova.rs

NAJAMNIK- Priča prema istinitom dogadjaju… (foto)

U Prlinama na domak Akova živjela je porodica Raifa Pilava. Read more

SARAJEVO, CRVENI TEPIH: Danas počinje 24. Sarajevo film festival…

Čast da otvori 24. izdanje SFF-a pripala je slavnom poljskom Read more