GODINAMA POKUŠAVAJU DA GA OCRNE: Kome se “zamjerio” Osman Mehmedagić- OSMICA… (foto)
Mehmedagić je na funkciju direktora OSA-e imenovan u novembru 2015. godine, a samo godinu poslije našao se na udaru osovine Milorad Dodik- Dragan Čović.
SARAJEVO: BiH, Crna Hronika, vijesti… srijeda,14.07.2021…12: 51… GODINAMA POKUŠAVAJU DA GA OCRNE: Kome se “zamjerio” Osman Mehmedagić- OSMICA… (foto)
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo po nalogu Tužilaštva BiH jutros su uhapsili Osmana Mehmedagića, direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA).
Da je ovakav scenarij spreman, sinoć je objavio tekst portala Istraga.ba.
Mehmedagić je na funkciju direktora OSA-e imenovan u novembru 2015. godine, a samo godinu poslije našao se na udaru osovine Milorad Dodik-Dragan Čović.
U godinama koje su uslijedile Dodiku i Čoviću, pomoć u diskreditaciji Mehmedagića pružali su mentori iz Rusije, “neovisni analitičari”, određeni mediji, institucije entiteta Republika Srpska, Tužilaštvo BiH na čelu sa Gordanom Tadić, ali i pojedinci koji se nazivaju “probosanskim političarima”.
Donosimo hronološki događaje i aktivnosti koje su za cilj imale smjenu Mehmedagića i stavljanje OSA-e pod političku kontrolu Dodika, Čovića, ali i mnogih drugih, kojima se on svojim radom “zamjerio”.
19. novembar 2015. – Vijeće ministara BiH na redovnoj sjednici imenuje Osmana Mehmedagića za generalnog direktora OSA-e na mandat od četiri godine.
29. decembar 2016. – RTRS objavljuje optužbe na račun OSA-e u kojima se navodi da u okviru akcije “Ušće” prisluškuje i prati zvaničnike Republike Srbije.
3. januara 2017. – Ista “saznanja” je sa javnošću na konferenciji za medije podijelio tadašnji potpredsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić, koji je na narednim izborima dobio mandat u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH sa kompenzacijske liste SNSD-a.
19. januara 2017. – Komisija za nadzor nad radom OSA-e utvrdila da, kako je kazao njen predsjedavajući Nikola Špirić (SNSD), “nije bilo prisluškivanja građana ni u BiH, ni izvan BiH”.
4. juli 2017. – Otkriveno da je Nikola Špirić krivotvorio dokument sa zaključcima Komisije za nadzor nad radom OSA-e, koji su dostavljeni toj agenciji.
12. juli. 2017. – Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavljuje da je OSA “neprijateljska agencija”.
12. juli 2017. – Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavljuje da OSA “ne radi svoj posao”.
26. jula 2017. – Nikola Špirić smijenjen sa mjesta predsjedavajućeg Komisije za nadzor nad radom OSA-e zbog krivotvorenja dokumenta.
19. septembar 2017. – Zagrebački sedmičnik Nacional objavljuje informaciju da OSA “prisluškuje, prati i tajno nadzire hrvatske političare i biznismene”.
26. septembar 2017. – Direktor SOA-e Republike Hrvatske Daniel Markić posjetio OSA-u BiH i ustanovio da “ne postoje problemi koji opterećuju odnose ove dvije agencije”.
15. mart 2018. – OSA zabranila ulazak u BiH dvojici članova ruske bajkerske grupe “Noćni vukovi”, njihovom vođi, državljaninu Rusije Aleksandru Zaldastanovu Hirurgu, i predsjedniku srpskog ogranka ove organizacije Nišliji Saši Saviću. “Noćni vukovi” ranije učestvovali na ratištu u Ukrajini.
23. august 2018. – OSA zabranila ulazak u BiH kontroverznom piscu Zakharu Prilepinu, koji je učestvovao na ukrajinskom ratištu.
13. marta 2019. – U javnosti odjeknula informacija o aktivnostima hrvatske SOA-e na vrbovanju selefija u BiH, u čemu su, sudeći prema informacijama OSA-e, učestvovali i bliski srodnici glavne državne tužiteljice Gordane Tadić.
14. mart 2019. – Tužilaštvo BiH zatražilo od Ministarstva sigurnosti BiH informacije o diplomama svih čelnika sigurnosnih agencija BiH.
30. maj 2018. – OSA zabranila ulazak u BiH Konstantinu Malofeevu, ruskom oligarhu koji je proglašen za prijetnju za nacionalnu sigurnost. Malofeev je povezivan sa ruskim separatistima u Ukrajini.
25. juni 2019. – Milorad Dodik optužio OSA-u da “prisluškuje medije u BiH i regiji”.
1. juli 2019. – Šef Kluba zastupnika SNSD-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac najavio da ta stranka neće podržati reizbor Osmana Mehmedagića na mjesto generalnog direktora OSA-e.
30. juli 2019. – Prosvjetna inspekcija RS-a izvršila vanrednu inspekcijsku kontrolu na Univerzitetu poslovnih studija Banja Luka u vezi sa provjerom zakonitosti diplome Osmana Mehmedagića.
5. august 2019. – Inspektorat RS-a donio rješenje kojim je naložio poništavanje fakultetske diplome direktora OSA-e Osmana Mehmedagića.
12. oktobar 2020. – Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić ugostio u Beogradu Milorada Dodika i Dragana Čovića. Na sastanku, prema informacijama Faktora, razgovarano o hitnim koracima za smjenu rukovodstva OSA-e.
16. oktobar 2020. – Milorad Dodik poručio da “kako sada stvari stoje, OSA-e neće biti”.
16. oktobar 2020. – Osman Mehmedagić pozvan u Tužilaštvo BiH kako bi dao iskaz u dva predmeta koja su otvorena protiv njega.
22. oktobar 2020. – Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Mehmedagića i Pekića zbog navodnog nezakonitog izuzimanja snimka videonadzora iz JP Pošta, te zatražilo mjere zabrane obavljanja dužnosti. Predmet vodi državni tužilac Oleg Čavka.
19. februar 2021. – Sud BiH izrekao oslobađajući presudu Osmanu Mehmedagiću i Muhamedu Pekiću. Tokom suđenja, tužilac Čavka je insistirao da se Mehmedagiću zabrani obavljanje funkcije direktora OSA-e na pet godina.
27. maj 2021. – Mehmedagić i Pekić pravosnažno su oslobođeni optužbe za krivična djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja.
izvor Faktor. ba