IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

ŠOK RAČUN IZ MRTVAČNICE: Umro od korone, ćerku ODRALI za troškove… (foto)

 Vlasnik kaže: MORAMO DA SNIMAMO SVA TIJELA MRTVIH!

SRENSKA MITROVICA: Srbija, Zanimljivosti, vijesti, utorak, 26.01.2021…00.00… ŠOK RAČUN IZ MRTVAČNICE: Umro od korone, ćerku ODRALI za troškove… (foto)

Nakon što je muškarac koji je bio kovid pozitivan preminuo je u bolnici u Sremskoj Mitrovici, njegova ćerka dobila je račun gdje treba da plati 8.100 dinara za dezinfekciju, 6.000 dinara za lemljenje sanduka, 4.000 dinara za vreću i 2.400 za noć u mrtvačnici, što sve ukupno čini 20.500 dinara, sve je objavljeno na društvenim mrežama


Ilija Jakovljević, vlasnik preduzeća koje ima ugovor o pripremi i prevozu pokojnika iz bolnice u Sremskoj Mitrovici, objasnio je da je njegova firma posao dobila preko tendera, da su cijene visoke zbog visokih troškova specijalnih sanduka i opreme, a da bi dokazao da je sve regularno, sve procedure i preuzimanje snima kamerom, kako bi imao dokaz u slučaju eventualnih žalbi!

Ilija Jakovljević ugovor sa bolnicom u Sremskoj Mitrovici ima od 2008. godine. Kako kaže, dobio je tender na regularnoj licitaciji i radi isti posao koji rade komunalna preduzeća u pojedinim gradovima. Uz to, bolnici u Sremskoj Mitrovici plaća 250.000 dinara mjesečno za kiriju i materijalne troškove.

– Posao se obavlja tako što dobijem poziv iz centrale bolnice, zatim neko od mojih zaposlenih, kojih ima ukupno 10, u roku od dva sata odlazi do bolnice da preuzime tijelo pokojnika. Svaki pacijenet u kovid dijelu bolnice računa se kao kontaminiran, bez obzira na to da li su mu stigli rezultati testa, da li je imao koronu i da li je korona uzrok smrti. Za sve je procedura ista i mora se postupati kao da su zaraženi – kaže vlasnik preduzeća.

Kako kaže, cijene za ove usluge su iste u svakom gradu. Dok priprema sve za pokojnika u normalnim uslovima koštaju oko 10.000 dinara, za one koji su kovid pozitivni ta procedura košta 20.500 dianara.

– Kada se radi o kovid pacijenetu, pod punom opremom preuzimamo tijelo, dezifikujemo i stavljamo u odgovarajuće specijalne vreće, čija je cijena oko 4.000 dinara. Zatim se ponovo sve dezinfikuje, prebacuje u limeni sanduk i poklopac se zavari. U nekim slučajevima potrebno je lemiti sanduk, ako nije odgovarajuće veličine, što opet dodatno košta. Ako rodbina želi i drveni sanduk, to se onda naplaćuje. Zatim se tijelo nosi u hladnjaču ili na groblje. Na kraju, cijena sahrane izađe oko ili do 80.000 hiljada dinara. Ožalošćeni je u obavezi da plati usluge, isto kao i nekom komunalnom preduzeću, jer to su usluge koje moraju biti a sve i preduzete po zakonu. Cijena može da bude manja i usluga drugačija samo ako se ne radi po zakonu – tvrdi Jakovljević.

Čitaj još:   PDP dobio mandat Centralne izborne komisije BiH: Kreću u rušenje Vijeća ministara BiH, ZUKAN Helez bi mogao biti prva meta? (foto)

Prema njegovim riječima, porodica penzionera preminulog od korone ima pravo na refundaciju troškova u iznosu od 44.000 dinara a i od strane PIO fonda. Podsjeća da cijela ovo procedura propisana preporukama sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja da nije lični izbor porodice ili pogrebnika…

Ipak, priznaje da je, nakon 40 godina rada, sa koronom porastao a i da broj stranaka koje sumnjaju u cio proces, koje smatraju da mogu da budu sada i preverane ili oštećene. Zbog toga je počeo da snima postupak koji se obavlja u izdvojenim dijelovima bolnice, kako bi porodica bila sigurna da je sve i to urađeno kako treba.

– Kada ne postoji mogućnost opraštanja sa bližnjima, sahranjuju se u limenom kovčegu, bez kupanja, oblačenja i drugih pogrebnih običaja, to kod ožalošćenih unesi nemir, strah ili sumnju. Bilo je i onih koji su tvrdili da, recimo, limeni sanduk nije bio zavaren. Zbog toga stavljanje poklopca radimo pred kamerama, kada je prisutan neko od rodbine. Oni se takođe vide na snimku, potpisuju da su preuzeli leš i to su dokazi da je sve sa naše strane urađeno kako treba – objašnjava Jakovljević.

Čitaj još:   NOVI PAZAR: Gledao sam kako mi BRAĆA UMIRU– Bolnica u Novom Pazaru je zlo... (foto)

Kako kaže, upoznat je da u Srbiji, ali u svijetu postoji širenje uznemirujućih informacija o sahranama preminulih od kovida bez identifikacije ili čak i od obudukcije, kako bi se prikrila navodna ilegalna trgovina organima.

– Zbog preporuka sanitarne inspekcije, vreća sa preminulima od kovida se ne smije otvarati i zato rodbina ne može da ga vidi. Ipak, to je dovelo da različitih priča o zloupotrebi, i ako nisu pogrebnici donijeli ta ni kao druga pravila . Ne znam šta se dešava u svijetu, i mislim da je sramota da se priča da su pogrebnici i doktori u takvoj vrsti dogovora. Imam dugogodišnju porodičnu firmu i takva vrsta kompromitovanja mi ne treba – kaže Jakovljević.

izvor nova.rs

ZAGREB: Kontraverzni Marko Tompson opet podijelio Hrvatsku?

Kada je hrvatske fudbalere u Zagrebu dočekalo pola miliona navijača, Read more