IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

TUŽAN, NIJE ISTO ŠTO I DEPRESIVAN: ALI U čemu je stvarna razlika?

Slično se ispoljavaju, ali se kod tuge simptomi povlače za nekoliko mjeseci, dok kod depresije prelaze u hronično stanje…

ISTANBUL: Regija, recepti, Zanimljivosti, vijesti, nedelja, 24: 11, 23: 55… TUŽAN, NIJE ISTO ŠTO I DEPRESIVAN: ALI U čemu je stvarna razlika?

Tuga je zdravo osjećanje nastalo kao posledica neke obepokojavajuće ili tragične situacije, kao što je gubitak posla, kućnog ljubimca, bolest, odlazak partnera, njegova ili smrt bliskih osoba…

Tuga je, zapravo, zdrava reakcija na nemilu situaciju i traje najduže šest mjeseci. Znači, ne traje viječno. Jeste neprijatna, ali nije nepodnošljiva. Kroz proces tugovanja na prirodan način se fizički “rastajemo” od nekog ili nečeg čega više nema.

Ali to nikako ne znači da zaboravljamo osobu, ljubimca ili predmet koji nam je izuzetno značio, već samo postajemo polako svijesni činjenice da ono što nam je izazvalo tugu više ne postoji – kaže za medije jedan diplomirani psiholog i porodični savjetnik…

Da li svako doživljava tugu na isti način?

U zavisnosti od karaktera ličnosti svako tugu podnosi na drugačiji način. Emotivniji tužno stanje doživljavaju drastičnije i lakše se iscrpljuju. Oporavak je postepen i oscilira od povlačenja u samoću do želje za druženjem. Tužne osobe imaju lošiji kvalitet života, ali su, svakako, društveno korisne, jer ispunjavaju sve postojeće obaveze, za razliku od depresivnih...

Čitaj još:   NIJE SE OČEKIVALO- OFANZIVAC SERVETTEA Se oprostio od dresa reprezentacije BiH: "Želim mjesto prepustiti mlađima..." (foto, video)

Depresija nije emocija koja prolazi spontano, već poremećaj koji se javlja u bilo kom periodu života. Brojni su okidači koji dovode do njenog nastanka, zahvata osobe svih uzrasta, a može da počne još u adolescenciji.

Najčešći okidač je genetska predisponiranost, ali može da se javi i iz čista mira. Međutim, u odnosu na tugu kod koje ne treba uzimati lijekove, a nije neophodna ni psihoterapija, depresija mora da se liječi i izleči, upravo uz lijekove i psihoterapiju.

Ako se ne liječi, a traje pola godine do 13 mjeseci, mogu da se jave opasne suicidalne ideje sa jakom željom za oduzimanjem sopstvenog života. Zato nije retkost da je kod depresije neophodno i bolničko lečenje.

Zbog čega tugu poistovećuju sa depresijom?

– Tuga i depresija su slične po simptomima. I kod tužnih i kod depresivnih u početku se javlja bezvoljnost, apatija, odsustvo motivacije i interesovanja za bilo šta. Skloni su plakanju, mršave, povlače se, pate od nesanice, razdražljivi su, imaju smetnje sa pažnjom. Međutim, kao što sam rekao, kod tuge se ovi simptomi uglavnom povlače spontano za nekoliko mjeseci, dok kod depresivnih situacija to stanje uglavnom prelazi u hronično. Zapravo, ako je osoba konstantno tužna dvije nedelje i duže, i kada ništa više ne može da je razveseli, treba pomisliti na depresiju i zatražiti pomoć ljekara...

http://iBalkan.net

Čitaj još:   HIT DANA- ANE BRNABIĆ, NADMAŠILA SEBE: „Vučić me zvao u 6 sati ujutro, zvali su ga za školske toalete, pravi državnik koji za ovu Srbiju živi…“ (foto, video)

NAJAMNIK- Priča prema istinitom dogadjaju… (foto)

U Prlinama na domak Akova živjela je porodica Raifa Pilava. Read more

SARAJEVO, CRVENI TEPIH: Danas počinje 24. Sarajevo film festival…

Čast da otvori 24. izdanje SFF-a pripala je slavnom poljskom Read more

Komentariši