PEČALBA, JASNA KO DAN: Kolike su plate, najtraženija zanimanja, koliko ostaje poslije svih izdataka!
BALKAN, Iseljavanje ne jenjava, mnogi odlaze ili će otići “trbuhom za kruhom”…
BEOGRAD, SARAJEVO, ZAGREB : Regija, Ekonomija, Vijesti… četvrtak, 27.12. 2018… 11: 59… PEČALBA, JASNA KO DAN: Kolike su plate, najtraženija zanimanja, koliko ostaje poslije svih izdataka!
POSEBNO Pitanje je koliko košta život života i rad u inostranstvu. Dnevnik. hr napravio je istraživanje koliki su troškovi života, koja su zanimanja najt-raženija i u kojim sektorima, ali i ono što mnoge najviše zanima– koliko su tražena zanimanja u inostranstvu zaista plaćena…
Švedska…
Švedska ima specijalizovanu organizaciju SACO (Swedish Academy's Central Organization), koja istražuje koje su profesije potrebne njiho-vom tržištu rada i bave se između ostalog i usmjeravanjem obrazovanja prema potrebama tržišta. Na pitanje koja zanimanjima su deficitarna u Švedskoj prva tri mijesta zauzimaju sledeća:
1. učitelji u predškolama…
2. učitelji u osnovnim školama…
3. farmaceuti…
Prosečne plate za navedena zanimanja su sledeće. Učitelji u predškolama prosječno na mjesec zarađuju nešto više od 29.000 švedskih kruna (2.800 eura). Učitelji u švedskim osnovnim školama u prosjeku imaju veće plate i one su 32.660 švedskih kruna, što je oko 3.200 eura, dok prosječne plata farmaceuta iznose 41.270 švedskih kruna, ili oko 4.000 eura…
Treba napomenuti da se u Švedskoj isplaćuju bruto plate, a plate veće od 50.000 (4.800 eura) švedskih kruna oporezuju se do 30 posto, zavisno od mijesta stanovanja. Zdravstvo je u Švedskoj besplatno, a većina građana osigurana je preko poslodavca ili škole…
Za prosječne mijesečne troškove u Švedskoj, u koje su uključeni stanarina s režijama, hrana, slobodno vrijeme, odjeća, javni prijevoz i slično, utroši se između 1-200 i 1.300 eura. Na primer, prosječan najam stana sa režijama u Švedskoj košta 560 eura, dok se na hranu mjesečno u prosjeku troši oko oko 190 eura. Troškovi stanovanja i ishrane su najveći izdatak, dok se može zak-ljučiti da su odjeća i obuća prilično jeftini i na njih se u prosjeku u Švedskoj mjesečno troši nešto manje 70 eura, prema podacima švedskog Državnog zavoda za itanja potrošača.
Mijesečni izdatak za javni prevoz kreće se oko 50 eura, a cijena benzina u Švedskoj je 1,25 eura za litar.
Finska…
Finsko ministarstvo rada dva puta godišnje objavljuje listu najtraženijih za-nimanja na tamošnjem tržištu rada. Za drugu polovinu 2018. godine raste potreba za audiolozima (stručnjaka za sluh) i logopedima…
Traže se vođe gradilišta, negovatelji, socijalni radnici, vaspitači i trgovački predstavnici. Finsko tržište rada trenutno vapi za zavarivačima i građevins-kim radnicima.
Što se tiče plata dobijeni su podaci za prva tri zanimanja na spisku onih za kojima potreba konstantno raste, a procjenjuje se da će ih u budućnosti još nedostajati.Što se tiče prosječnih troškova života u Finskoj, velike su razlike u regijama. Na primjer podstanarski stan u glavnom gradu košta koliko i najam -kuće na sijeveru zemlje.Prosjek stanarine baza cijele zemlje iznosi 13,5 eura po kvadratu, ali u Helsinkiju taj iznos raste gotovo dvostruko, pa tako stanarina za 50 kvadrata u centru glavnog grada iznosi oko 1.150 eura.
To su:
1. logopedi..
2. voditelji gradilišta…
3. inženjeri građevinarstva…
Prosječna plata logopeda sa 5 do 10 godina radnog iskustva iznosi oko 4.500 eura, vođa gradilišta sa istim radnim iskustvom može muesečno da zaradi oko 4.300 eura, a iskusni inženjeri građevinarstva u prosjeku su plaćeni 3.500 eura, uz napomenu da se plate u Finskoj uvijek iskazuju u cijelom bruto iznosu…
Austrija…
Dok u Švedskoj i Finskoj nema utvrđene minimalne plate, u Austriji za 2018. godinu ona iznosi 3.000 eura za kvalifikovane radnike starije od 30 godina te 2.600 za mlađe od 30. Za 2019. godinu u Austriji je utvđena minimalna plata od 3163 eura za starije, a 2.635 evua za kvalifikovane radnike mlađe od 30 godina. Sve su plate izražene u bruto iznosu.
Austrije je najviše dozvola, tzv. RWR karte, izdavala radnicima za profesije IT, upravnike i direktore poduzeća, zanimanja vezana za sport, zdravstvene radnike, inženjere mašinstva i elektrotehnike…
Prosječni troškovi života u Austriji takođe variraju zavisno do područja.
Najviši su, očekivano u Beču i njegovoj okolini, a prema podacima austrijs-kog zavoda za statistiku za 2014./2015. godinu, prosječni Austrijanac je mij-esečno trošio 1.970 eura,dok je prosječno domaćinstvo trošilo 2.990 eura.
Najviše se u prosjeku (po odrasloj osobi) troši na stanarinu i režije (530 eura), hranu i piće (225 eura) te prevoz (270 eura).
iBalkan.net/Dnevnik.hr