Dva gola Hajrovića za pirovu pobjedu nad Estonijom

Dva gola Hajrovića za pirovu pobjedu nad Estonijom… Navijači našeg tima BH Fanaticosi načinili su bakljadu i nakratko prekinuli posljednji meč kvalifikacija za SP…

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine završila je kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2018. gostujućom pobjedom nad Estonijom sa 2: 1 u Tallinnu u 10. kolu grupe H, no to joj nije pomoglo da izbori plasman u Rusiju.  Junak pete pobjede našeg državnog tima bio je dvostruki strijelac Izet Hajrović, koji je pogodio mrežu u 49. i 84, dok je jedini pogodak za domaćina dao Antonov u 75. minuti.

Zmajevi su okončali kvalifikacije na trećem mjestu iza vodeće Belgije, koja je osvojila prvo mjesto i kao pobjednik grupe plasirala se na Mundijal i drugoplasirane Grčke (izborila baraž). U meču koji nije imao važnost pošto BiH nije ispunila cilj i neće igrati na drugom velikom takmičenju zaredom poslije Eura 2016, navijači našeg tima BH Fanaticosi načinili su bakljadu i nakratko ga prekinuli. Nakon bakljade članovi ove navijačke grupe napustili su tribine stadiona u Tallinnu i na Facebooku poslali poruku: Veni, vidi, vici, koja je vjerovatno upućena Nogometnom savezu BiH, čjim radom su nezadovoljni. Osim Belgije, koja je prednjačila kvalitetom, naš tim imao je za rivale najslabije rangirane protivnike u trećem i četvrtom šeširu u žrijebu kvalifikacija, te je podbacio, pokazavši brojne slabosti. Peti trijumf nad Estoncima ne može ublažiti razočaravajući utisak bh. selekcije, a pozitivno je da će naša reprezentacija biti u drugoj jakosnoj grupi za Ligu nacija, čiji je početak predviđen u septembru naredne godine.

Selektor Baždarević, koji je protiv Estonaca, možda posljednji put predvodio BiH jer mu je istekao ugovor i nije je uspio odvesti na SP, ukazao je povjerenje kombinovanom sastavu. U 40. minuti Vedad Ibišević, koji je nosio kapitensku traku u ovom susretu šutirao je iz blizine, no golman domaćina Askalu odbranio je udarac. Dvije minute kasnije nakon centaršuta Aniera sa lijeve strane, Zejnov je sa samo pet metara promašio prazan gol i propustio najbolju priliku u prvom dijelu.

Početkom nastavka BiH je došla do vodstva. Asmir Begović je ispucao loptu na protivničku polovinu, a grešku defanzivca Estonije iskoristio je Hajrović i udarcem lijevom nogom savladao Askalua. Na drugoj strani, udarac Klavana u 59. minuti otišao je preko gola. U 65. minuti umjesto Ibiševića ušao je najbolji strijelac BiH svih vremena Edin Džeko, kojeg je France Footbal nominovao za Zlatnu loptu. U 71. minuti Džeko je opet pokazao koliko znači za igru našeg tima, proigravši Kodru, čiji je šut zaustavio Askalu. Estonija je poravnala rezultat u 75. minuti preko Antonova, koji je 20-ak metara snažnim udarcem pogodio donji desni ugao gola. Šut Lutsa iz slobodnjaka u 80. minuti odbranio je Begović. Finiš je donio trenutak odluke, kada je veznjak Werdera Hajrović postigao svoj peti gol u dresu BiH. Rezervista Haris Duljević centrirao je, Džeko prihvatio loptu i odlično asistirao za Hajrovića, koji je iskosa sa desne strane pogodio za konačnih 2: 1.

Po završetku utakmice selektor Baždarević je izjavio da je razočaran što se BiH nije plasirala na Mundijal, ali i da bi želio nastaviti posao selektora. Meša je naglasio da je spreman nastaviti projekat sa reprezentacijom, te da od Nogometnog saveza BiH i njega zavisiti da li će doći do produžetka saradnje.

Piše: Zlatan Rašidović