BiH sedmi put protiv Estonije

BiH sedmi put protiv Estonije… Naš tim večeras završava kvalifikacije za SP u meču bez važnosti za plasman…

Za fudbalsku reprezentaciju Bosne i Hercegovine posljednja kvalifikaciona utakmica protiv Estonije, koja će biti odigrana večeras (20.45 sati) na stadionu A. Le Coq Arena u Tallinu neće imati veći takmičarski značaj jer su šanse za plasman na Svjetsko prvenstvo naredne godine u Rusiji izgubljene. Sigurno je da našim najboljim fudbalerima nije svejedno kako će završiti ovaj ciklus i pokušaće pobjedom barem donekle popraviti utisak grupi H, u kojoj zauzimaju treću poziciju.

Meč protiv Estonaca prilika je za selektora BiH Mehmeda Baždarevića da pruži šansu i pojedinim igračima koji su dosad imali manju minutažu kako bi pokazali šta znaju i da li se na njih može ozbiljno računati u narednim kvalifikacijama za Euro 2020. Za bh. tim neće konkurisati stoper Ognjen Vranješ, koji je povrijeđen.

Iako je pred nama duel u Tallinnu, još se sliježu utisci od poraza protiv Belgije sa 3: 4, kojim je BiH izgubila teoretske šanse za baraž. Protiv favorizovanog rivala zmajevi su dali tri gola, stvorili nekoliko šansi, no to nije bilo dovoljno da se nadigra kvalitenija Belgija. Naš tim je ovaj put zadovoljio u napadu, no suviše je bilo propusta u defanzivi da ga Belgija, koja je jedna od najboljih svjetskih reprezentacija, ne bi kaznila. Većina bh. fudbalskih stručnjaka slažu se da su za našu selekciju kvalifikacije izgubljene ranije. Primljeni gol u posljednjim sekundama protiv Grčke u remiju 1:1 na gostovanju, neefikasna igra protiv nekadašnjeg prvaka Evrope iz 2004. Grka (0:0) na domaćem terenu i izgubljena utakmica protiv slabašnog Kipra (2:3) na gostovanju učinili su gostovanje kod Estonije prilično nezanimljivim našim ljubiteljima fudbala. Realno je bilo teško očekivati da se izvadimo protiv Belgije, a u tome nismo ni uspjeli, mada se našim najboljim fudbalerima ne može prigovoriti za zalaganje u meču na Grbavici.

Neuspješne kvalifikacije za Mundijal u Rusiji pokazale su da naša reprezentacija nema adekvatnu zamjenu za nekadašnjeg kapitena Emira Spahića, koji je bez obzira na greške u pojedinim mečevima poput prekršaja nad Samirom Nasrijem za penal protiv Francuske u posljednjem kvalifikacionom duelu za EP 2012. i autogola protiv Belgije u ovom ciklusu, bio pravi komandant odbrane, dajući maksimum uvijek u državnom timu.

Odavno za BiH posljednji meč kvalifikacija nije bio bez važnosti za plasman na veliko takmičenje. Prije okršaja sa Estonijom, zadnji put je to bilo u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2008. Nakon toga, igrali smo dva baraža zaredom protiv Portugala (0:1, 0:1) u borbi za SP 2010. i sa istim protivnikom (0:0, 2:6) u za Euro 2012, te izborili plasman na Mundijal 2014. Uslijedio je neuspjeh protiv Republike Irske (1:1, 0:2) u play-offu za prošlogodišnji Euro, a novi podbačaj u kvalifikacijama na izmaku potvrdio je krizu našeg reprezentativnog fudbala koji je u silaznoj putanji od nastupa na najjačoj planetarnoj smotri u Brazilu.

U dosadašnjih šest mečeva BiH je zabilježila protiv Estonije četiri pobjede, remi i poraz, uz gol-razliku 19:3.

BiH, koju je tada vodio selektor Džemaludin Mušović, remizirala je protiv Estonije 1:1 na stadionu „Asim Ferhatović-Hase“ u Sarajevu, 5. septembra 1998. Gost je poveo autogolom Mirsada Hibića u 29, a izjednačio je Sergej Barbarez u 74. minuti iz penala. U posljednjoj utakmici kvalifikacija za EP 2000. i oproštaju Faruka Hadžibegića od selektorske pozicije, naša selekcija je kao gost savladala Estonce 4:1. Meč odigran 9. oktobra 1999. obilježio je Elvir Baljić, koji je postigao četiri gola u 41, 57, 66. i 86, dok je za domaćina pogodio Andres Oper u trećoj minuti. Golom Vikmaea u 35. minuti prijateljski susret u Tallinnu 17. avgusta 2005. pripao je Estoniji.

Pod vodstvom Miroslava Ćire Blaževića, BiH je deklasirala Estoniju sa 7:0, 10. septembra 2008. na zeničkom stadionu Bilino polje. Trostruki strijelac bio je Zvjezdan Misimović u 25, 30. Iz penala i 56, dva pogotka dao je Edin Džeko u 60. i 71, a po jedan Zlatan Muslimović u 58. i Senijad Ibričić u 88. minuti. BiH je prošla u baraž za SP 2010. gostujućim trijumfom nad Estoncima 2:0, 10. oktobra 2009. u Tallinnu, kada su strijelci bili Edon Džeko u 30. I Vedad Ibišević u 64. minuti. BiH je bila bolja od Estonije 5:0 na startu kvalifikacija za SP 2018, a golove u duelu 6. septembra 2016. u Zenici postigli su Spahić u 8. i 90, Džeko u 23, Medunjanin u 71. i Ibišević u 83. minuti.

Piše: Zlatan Rašidović