Recent Posts

DINO MERLIN-ORA ARENA

 DINO MERLIN 2
DINO MERLIN-ORA ARENA 23.NİSAN’DA

Balkan dünyasının mega starı Dino Merlin, uzun yıllar süren bir bekleyişten sonra 23 Nisan’da Ora Arena’da…

1983 yılında Merlin grubunu kurarak müzik hayatına başlayan sanatçı, bu grupla 5 albüm çıkardı.

1991 yılında “Dino Merlin” adıyla solo kariyerine başlayan sanatçı, kısa sürede birçok önemli başarıya imza attı.

2000 yılında çıkardığı “Sredinom” adlı albümü, eski Yugoslav devletini oluşturan 5 ülkede en çok satan albüm oldu. 400 bin nüfusu olan Saraybosna’da, şehrin en büyük stadı Koševo’da her yaz 120.000 kişiye konserler vermek gibi inanılması güç başarılara imza atmıştır. Alija Izetbegović için “Aliya Sen Olmasaydın!” (Da te nije Alija) adlı şarkıyı yazmıştır.

Dino Merlin, her albümünde yeni şeyler ortaya koyarak dinleyicilerini şaşırtmıştır. 2004 yılında çıkardığı albümü “Burek” (Börek)’te yer alan, Saraybosna için yazdığı şarkının nakaratları Türkçe’dir. Türkiye’de yapılan 2004 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ikinci olan Sırp şarkıcı Željko Joksimović ile düet yaptığı “Supermen” isimli şarkı 2000’li yılların en büyük Balkan hit’lerinden birisi oldu. Ayrıca Dino Merlin’in Boşnak şarkıcı & Mustafa Sandal’ın eşi Emina Sandal ile yaptığı “Med” adlı düeti de Balkanlarda popüler bir şarkı hâline gelmiştir.

DINO MERLIN 1

Türkiye ile bağlarını her fırsatta güçlendirmeye özen gösteren sanatçı ”Da Sutis” isimli çok özel bestesini Mustafa Sandal’a vermiştir. Bestenin Türkçesi ”Adı İntikamdı” adıyla Mustafa Sandal tarafından ülkemizde hit olmuştur.

2011’de ”Love Rewind” isimli bestesiyle Bosna-Hersek’i Eurovision’da temsil etti ve ülke tarihinin en iyi ikinci neticesi olan altıncılığı ülkesine kazandırdı.

2014 yılında en son çıkardığı Hotel Nacional adlı albümü Billboard World Albums listesine girdi ve dünyada en çok satılan ilk on albüm arasında yer aldı. Hotel Nacional albümün çıkış parçası olan Ruža’da klarnetiyle Hüsnü Şenlendirici eşlik etmiştir. Školjka, Rane ve Ruža gibi şarkılarını YouTube’de 80.000.000 kişi dinledi.

En son 2007’de Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve 2008 CRR’de verdiği konserlerde binlerce Türk hayranıyla buluşan Dino Merlin 8 sene aradan sonra ilk defa İstanbul’da. Türkiye’nin en iyi akustiğine sahip olan ilk konser arenası Ora Arena’da sevenleriyle buluşacak.

Autor:  dopisnik FACE TV İndira Zekić Bojadzić


http://ibalkan.net/

Šta vi kažete na ovo?

iBalkan.net